Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ještě v roce 2013 působila ruská ekonomika zdravě a dynamicky, HDP na obyvatele zde dosáhlo výše 14 469 dolarů. Rusko se v tabulce nacházelo nad pěti členskými státy Evropské unie včetně Polska a Maďarska. Letošní prognóza MMF hovoří v případě Ruska o pádu na 8 184 dolarů, tedy pod úroveň Turecka, Brazílie i Rumunska.

Ještě výraznější pád – o 52 procent – postihne válkou sužovanou Ukrajinu. Letos má tamní výkon ekonomiky klesnout na pouhých 2002 dolarů na obyvatele. To je pro srovnání méně, než vykazují třeba Filipíny, Vietnam a Nigérie.

Na první pohled suché statistiky Mezinárodního měnového fondu tedy ukazují, jaká je skutečná cena války. Ukrajinská ekonomika přichází jen letos o 94 miliard dolarů – a to ještě za podmínky, že by stagnovala na úrovni roku 2013. Skutečná ztráta tedy může být ještě vyšší.

Ruská ekonomika jen v tomto roce ztratí (oproti výsledku roku 2013) více než 900 miliard dolarů. Tady je třeba vzít v úvahu, že pokles cen ropy, plynu a dalších komodit by se nejspíš odehrál tak jako tak, i kdyby Rusové neobsadili Krym a nezapojili se do bojů v Donbasu. Propad tamního ekonomického výkonu a životní úrovně však nemusel být tak hluboký.

Závěrem lze tedy dodat, že válka přináší nejen tisíce - někdy až miliony - lidských tragédií, ale je to také ekonomická pohroma pro všechny zúčastněné. Snad si to bojechtiví radikálové a diktátoři jednou uvědomí.

Související