Rok 2014 uplynul jak voda, ale aby byl definitivně za námi, ještě se s ním musíme vypořádat daňově. Přichází čas srovnání našich daňových povinností za uplynulý rok.

Většině zaměstnanců vyrovná daně zaměstnavatel, podnikatelé a někteří zaměstnanci si budou povinni vyřešit své daně sami, tzn. podat si své přiznání k dani z příjmů na finanční úřad.

I když povinnosti související s tzv. solidární daní známe již z loňska, raději připomínáme, že všichni zaměstnanci, jejichž hrubý příjem v roce 2014 přesáhl částku 1 245 216 korun, jsou povinni podat přiznání k dani z příjmů. Letos se bude solidární zvýšení daně týkat podstatně méně lidí, protože limit pro uplatnění solidárního zvýšení daně se bude posuzovat za celý rok, a nikoliv za jednotlivé měsíce roku 2014.

Pokud jste daňové přiznání vyplňovali i loni, již víte, do čeho jdete, ale pozor na změny, které oproti loňskému roku nastaly.

Kromě rizika, že vaše příjmy podlehnou solidárnímu zvýšení daně, se připravte ještě na to, že pokud jste si v minulosti zřídili datovou schránku anebo máte povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, letos máte poprvé povinnost podat daňové přiznání elektronicky.

Nejen podnikatelé, ale všechny fyzické osoby, které soukromě obchodují s cennými papíry, by také měli vzít v potaz, že se prodloužil časový test pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů z šesti měsíců na tři roky.

Jestliže jste OSVČ uplatňující výdaje paušálem, nebudete moci, stejně jako loni, možná uplatnit slevu na děti a na manželku, ale pro tento rok pro vás páni poslanci připravili překvapení v podobě nové slevy za umístění dítěte ve školce, kterou si uplatnit můžete.

Co dalšího se na poli výběru daní z příjmů změnilo, kdo podává přiznání a jak zaplatit daně za rok 2014?

To všechno a mnohem více se dozvíte se v obsáhlé příloze Ekonomu Jak na daně, v níž vás krok za krokem provedeme vyplněním "růžového formuláře". Najdete ji v Ekonomu č. 8/2015, který vychází ve čtvrtek 19. února. 

A pokud vám i po přečtení něco nebude zcela jasné, daňová konzultantka Anna Klímová odpoví na vaše dotazy v pondělí 23. února ve 14.00 v on-line rozhovoru na Ekonom.cz.

Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související