Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Island nastoupil zelenou cestu po druhé světové válce, kdy v malé zemi s 300 tisíci obyvatel začali investovat ohromné prostředky do využití obnovitelných zdrojů, především geotermální energie pocházející z mohutných horkých pramenů pod ostrovem.

Výsledek je neuvěřitelný. Devadesát procent domů a bytů je dnes vyhříváno vodou z geotermálních zdrojů a ceny tepla či energie jsou nejnižší v Evropě. Ve srovnání s dánskou Kodaní zde vytápění domů vychází na čtvrtinovou cenu a třeba celoroční vytápění bytu o rozměru 200 metrů čtverečních vyjde zhruba na 12 tisíc korun.

Velrybí steak

Hlavní město Reykjavík je jedním z mála míst na světě, kde můžete ochutnat steak z velryby. Přestože se většina ekologicky masírovaných Evropanů nad touto pochoutkou poněkud ošklíbá, gurmáni dobře vědí, že jde o výtečnou lahůdku, neboť červené maso velryby má jemnou chuť a vzdáleně připomíná telecí. Přestože řada restaurací v Reykjavíku má už nad vchodem nápis "whale free", není problém najít podniky, kde tuto specialitu servírují.

Ostatní islandské speciality jsou však určené jen pro značně otrlé gurmány či gastronomické dobrodruhy, neboť jak pstruzi uzení na ovčím trusu, tak vařená ovčí hlava rozhodně nepatří mezi vyhledávané delikatesy. A co teprve fermentované, tedy česky zkvašené maso žraloka, který se na několik měsíců zahrabává pod zem, takže nelibě voní a stejně nelibě chutná. Naopak výtečné speciality z ryb a plodů moře můžete ochutnat v oblíbeném podniku Fish Market. Ceny hlavních jídel se pohybují kolem 800 korun.

Půlnoční golf

Fantastickým zážitkem je noční golf. Na ostrově, kde žije zhruba 300 tisíc lidí, stojí neuvěřitelných 65 golfových hřišť, většinou devítek, ale také osmnáctek. Hlavně v květnu a v červnu, kdy zde panuje nekonečný den a slunce téměř nezapadá, je možné hrát golf v noci za svitu půlnočního slunce, což se člověku jen tak nepovede. Je však nutné si půlnoční tee time zarezervovat dopředu, neboť zájemců o půlnoční hru je tradičně mnoho.

Vyhřívaná pláž

Ale tím nabídka unikátních okamžiků ještě nekončí. Reykjavík má totiž jako jediné město na světě vyhřívané moře, respektive malou pláž v areálu Nauthólsvík, který byl otevřen v roce 2000. Proud horké termální vody je zde sveden do moře, čímž teplotu oceánu, která se pohybuje kolem 10 stupňů, otepluje na nějakých 18 až 20 stupňů, což tradičně otužilým Islanďanům stačí ke koupání. Pláž je navíc vybavena zlatým pískem, který byl přivezen několika trajekty z Maroka, a také několika bazénky s termální vodou, v nichž se plavci mohou dostatečně prohřát. Zřejmě nejsevernější pláž v Evropě funguje pouze v letních měsících. Islanďané hojně využívají termální koupaliště, která stojí téměř u každé vesnice a představují pro ně jakési společenské centrum, kde se scházejí a diskutují o soukromých i pracovních záležitostech.

Muzeum penisů

Na závěr ještě poněkud bizarní zážitek. V Reykjavíku již několik let funguje muzeum zvířecích penisů, které je jediné svého druhu na světě. Najdete zde faly různých tvarů i velikostí, od dvoumetrových "mohykánů" až po milimetrová písklata. Podivnou sbírku dal dohromady učitel z městečka Husavík, jenž začal před 30 lety sbírat penisy ulovených velryb, které nakládal do formaldehydu. Současná kolekce obsahuje sbírku více než 280 penisů z 93 druhů zvířat, nejčastěji jsou zastoupeny velryby, ale nechybějí ani pohlavní údy tuleňů, polárních medvědů, sobů, koní, prasat, krys či zajíců. Největší velrybí penisy váží 70 kilogramů. Cena prohlídky je osm eur, další podrobnosti najdete na webových stránkách muzea.

Modrá laguna

Nejkrásnější geotermální koupaliště Modrá laguna stojí asi 40 minut jízdy od města směrem na jihozápad. Komplex bazénů s vodou plnou síry a působivou mlhou nad hladinou je mimořádně oblíbený u místních i turistů. Vstupné činí zhruba 600 korun.

obalka Ekonom 2015 5Další informace o islandu najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související