Ironií osudu je to právě koaliční vláda s Babišovou účastí, kdo promarnil výjimečnou příležitost, jak odliv peněz z českých firem do daňových rájů zastavit. A třeba i vrátit část těchto prostředků zpět.
Podnikatelé a investoři doufali, že od letošního ledna nebudou muset odvádět daň z přijatých dividend. Tuto změnu přinesla před třemi lety schválená novela zákona o dani příjmu. Ta od zdanění osvobozovala jak dividendy ze zisku akciových společností, tak i podíly na zisku společností s ručením omezeným a družstev.
Pokud by tato změna vstoupila v platnost, odstranila by dvojí zdanění podnikatelských zisků. Třeba majitelé "eseróčka" dnes odvedou z vytvořeného firemního zisku 19procentní daň. Pokud se následně dohodnou na výplatě podílu na zisku, odvedou státu ještě 15 procent z vyplacené částky.
S jistou nadsázkou tak lze říci, že Česká republika promarnila reálnou šanci stát se dalším daňovým rájem v Evropě, který by mohl směle konkurovat Nizozemsku a Kypru. Úspěch těchto zemí je - vedle stabilního podnikatelského prostředí a rychlých soudů - založen právě na faktu, že dvojí zdanění zisků neuplatňují.
Nakonec se však naplnilo pořekadlo sliby-chyby. Sobotkova vláda, a poté i poslanci loni schválili další z řady novel zákona o dani z příjmů, z níž osvobození dividend a zisků z podnikání vyplácených fyzickým osobám zmizelo.
Vše se odehrálo bez větší pozornosti médií a odborné veřejnosti, změna byla maskována jako "technická novela zákona." Důvody tohoto kroku nevysvětluje ani důvodová zpráva vypracovaná ministerstvem financí. Příslušný odstavec byl přepsán jiným textem, který hovoří o osvobození výnosu v důsledku nabytí vlastnického práva k družstevnímu bytu. Pozměněný zákon vyšel ve sbírce zákonů až na počátku prosince.
Podnikatelé a firemní majitelé jsou tímto vládním "podrazem" znechuceni a hovoří o promarněné příležitosti. "Ponechání daňové úlevy by dle mého názoru vedlo k vrácení řady výnosů do České republiky a jejich danění zde. Tím by došlo k výraznému snížení využívání různých více či méně legálních struktur v daňových rájích," uvedl generální ředitel Strojíren Prostějov Martin Belza.
Týdeník Ekonom oslovil tiskové oddělení ministerstva financí se žádostí o reakci na novelu zákona. To se však nevyjádřilo, i když mělo na odpověď čtyři pracovní dny.
Více o tématu čtěte v týdeníku Ekonom č. 5/2015, který vychází ve čtvrtek 29. ledna.