Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Technické parametry

Opel Astra OPC

Motor: zážehový přeplňovaný čtyřválec
Objem: 1998 ccm
Výkon: 206 kW (280 k)
Toč. moment: 400 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 6,0 s
Max. rychlost: 250 km/h
Komb. spotřeba: 8,1 l / 100 km
Rozměry: 4466 x 1840 x 1482 mm
Cena: 739 900 korun včetně DPH

Rychlé hatchbacky, takzvané hot hatche, bojují v kategorii kompaktních aut o mladé zákazníky desítky let. Oblíbený Volkswagen Golf GTI nebo domácí Škoda Octavia RS ale mají tvrdého protivníka. Opel Astra OPC je totiž přebíjí výkonem a navíc je na něj pěkný pohled.

Opravdový hot hatch musí vycházet z běžného modelu, mít pořádné množství sportovních doplňků a v závěru být i praktický. To nedělá Opelu Astra OPC problémy, i když je na rozdíl od většiny svých soupeřů k dostání pouze v třídveřovém provedení.

Kufr s objemem 380 litrů a dost místa pro čtyři cestující by měly bohatě stačit, i když jsou na tom Golf nebo Octavia lépe. V této kategorii aut se ale zákazníci rozhodují hlavně podle srdce a zdá se, že Opel použil velké množství vábivých prvků.

Nízká silueta kupé je dozdobena aerodynamickým paketem, sportovním nárazníkem, velkým zadním spoilerem nebo příplatkovými 20palcovými koly. OPC jako celek vypadá skvěle. Uvnitř se to jen hemží dalšími sportovními doplňky. Volant nese logo OPC, sedadla připomínají závodní skořepiny a za příplatek lze jejich bočnice elektricky nafukovat a vyfukovat tak, aby se přizpůsobily velikosti těla řidiče. To pak zaručuje, že v zatáčce podrží každého pevně na jeho místě.

Je nicméně fakt, že OPC vychází z běžné Astry, a ta nemá právě nejlépe provedenou palubní desku. Už je na trhu několik let a je to na ní znát - velké množství plastových tlačítek nebo hůře čitelné budíky s příliš drobným cejchováním nejsou právě nejkrásnějšími detaily. Od jejich zkoumání ale posádku zaručeně odtáhne první nastartování a následná akcelerace.

Astru OPC pohání přeplňovaný benzinový čtyřválec s dvoulitrovým objemem. Jeho výkon má hodnotu 280 koní a točivý moment rovných 400 Nm. Vše se přenáší přes šestistupňovou převodovku pouze na přední kola. Takový příděl energie by mohl řidiči vytrhnout volant z ruky a poslat auto směrem do škarpy.

Naštěstí je součástí výbavy starý dobrý mechanický samosvorný diferenciál, tedy věc, která se u běžných aut a dokonce i u těch sportovních objevuje jen poskrovnu. Díky tomu není ani prudká akcelerace pro řidiče nějakou větší výzvou a klidně se může nechat unést na stovku za šest sekund. Motor zrychlení doprovodí zvukem, který by leckdo od pouhého dvoulitru neočekával.

 

Německý hot hatch má logicky nejraději hladký asfalt, na českých hrbolech nebo vyjetých kolejích je třeba se s těžkým řízením trochu poprat. I to ale zvyšuje dávku adrenalinu v řidičově krvi. Výhodou je, že verze OPC dostala do standardní výbavy navíc ještě nastavitelný podvozek Flex Ride, díky kterému si lze zvolit komfortní, normální nebo sportovní režim.

Speciální tlačítko OPC pak z auta udělá dravý stroj bleskově reagující na jakýkoli příkaz. Je dobře, že i ve sportovním režimu je auto relativně pohodlné, což rozprášilo původní obavy Ekonomu, že bude tvrdé jako prkno. Astra OPC v zatáčkách exceluje a přes větší práci s jejím vedením je s ní zábava.

Při zběsile rychlé jízdě, ke které bude tato hračka na silnici lákat snad i zarputile defenzivního řidiče, se samozřejmě nedá počítat s úsporností provozu. Avizovaných 8 litrů benzinu na 100 kilometrů je tak z říše snů. Realita je 18 litrů při chvílích zábavy a 11,5 litru v průměru. Alespoň takovou hodnotu ukazoval palubní počítač po týdenním redakčním testu.

Kdo by ale řešil litry, když bude mít radost nejen z perfektně jezdícího vozu, ale také z dobré ceny, kterou za něj dal. OPC vyjde v akci na 645 tisíc korun (sleva je 95 tisíc Kč).

Související