Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Proměna postoje šéfů ČEZ k těmto technologiím je dramatická. Před deseti lety se o ně vůbec nezajímali, v centru pozornosti byla zahraniční expanze a rekonstrukce uhelných bloků. Před pěti lety se o ně začali zajímat, ale podivně - od firem s neprůhledným vlastnictvím odkupovali projekty na velké solární elektrárny.
Dnes topmanažeři ČEZ hovoří o proměně ve vstřícný podnik, který firmám a lidem poradí, zda se vyplatí pořídit si střešní solární panely, tepelné čerpadlo či kogenerační jednotku (takový motor na zemní plyn, který vyrábí elektřinu i teplo s vysokou účinností). Nabídne celé řešení na klíč včetně financování a přispěchá na pomoc v případě poruchy.
Naopak jsou v nové strategii upozaděny plány na stavbu nových jaderných bloků v Temelíně či Dukovanech. Přístup ČEZ lze shrnout následovně - pokud chce vláda nové jaderné reaktory, tak ať nám garantuje slušnou návratnost investice. Jinak to prostě nezařídíme.
Každopádně bude zajímavé sledovat, jak dlouho nová strategie vydrží. Od nástupu Daniela Beneše do čela ČEZ v září 2011 lze vypozorovat již čtvrté přehodnocení priorit do budoucna. Jednou šéfové ČEZ kladli důraz na obnovitelné zdroje v Polsku a Turecku, pak na dostavbu Temelína a české teplárenství, následně na plány expanze na Slovensku a v Polsku. Uvidíme, zda tentokrát bude mít nové směřování skupiny ČEZ delší životnost.