Ekonom přes SMS

Novinka! Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na druhé straně lze narazit na maloobchodní řetězce a potravinářské firmy, ve kterých průměrný měsíční příjem nepřevyšuje 20 tisíc. Jen těsně nad tuto hranici se dostávají různé "montovny" elektroniky či jednoduchých dílů, ale také mnohé z potravinářských a chemických závodů z impéria Agrofert miliardáře Andreje Babiše.

Týdeník Ekonom nahlédl do účetních závěrek dvou stovek největších a nejznámějších českých společností. Ve většině případů z nich lze odvodit, kolik na mzdách - včetně odměn, bonusů či zaměstnaneckých požitků - utratí firma v průměru na jednoho top manažera a kolik na ostatní zaměstnance.

Po odečtení top manažerů vypadá přehled následovně: na nejvyšší příčku se mezi dvěma stovkami posuzovaných firem se dostává česká pobočka Microsoftu. Ta zaměstnává skoro 200 osob, které v průměru pobírají 163 tisíc korun měsíčně. Druhá je IBM Česká republika se 151 tisíci korunami, třetí místo obsadila poradenská firma McKinsey & Company Prague se 137 tisíci korunami.

Poměrně štědře své lidi platí také ČEZ. I po odečtení nejvyšších šéfů zde stále vychází průměrný měsíční plat na 60 tisíc korun měsíčně. Trojice mobilních operátorů - O2, T-Mobile i Vodafone - platí přes 50 tisíc, okolo této hranice osciluje i průměrná hrubá mzda ve velkých bankách.

Nejchudší zaměstnance má mezi dvěma stovkami posuzovaných společností maloobchodní řetězec Hruška. Podle údajů z firemní účetní závěrky zde vychází loňský průměrný plat na pouhých 13 377 korun.

 

mzdyFinal

 

 

 

obalka Ekonom 2014 48

Obsáhlý přehled průměrných mezd ve dvou stovkách největších a nejznámějších českých podniků i přehledy o mzdách podle oboru a vystudované školy najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (v prodeji od 27. listopadu).

Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související