Prezident Miloš Zeman pootáčí kormidlem. Zatímco dříve mluvil s uznáním o Bruselu, nyní tvrdí, že se Česko musí ve vlastním zájmu více orientovat na Čínu, říká ve velkém rozhovoru pro týdeník Ekonom.

"Z ekonomického pohledu je to země velkých příležitostí pro český export a české investice. A také pro čínské investice v České republice," vysvětluje Zeman.

Jako příklad uvádí jednu anekdotickou událost z říjnové oficiální návštěvy v Číně. "Přišel ke mně čínský podnikatel ze Šanghaje a řekl: 'Když jsme si stiskli ruce, tak jsem se rozhodl přesunout své investice z Polska do Česka, a to ve výši 19 miliard korun.' V žertu jsem odpověděl, že mu ruku stisknu ještě jednou, a on u nás bude investovat 38 miliard korun. A jeho odpověď zněla: 'Zavazuji se, že do roka budu investovat 38 miliard.'"

Doma podle něho mají udávat tón charismatičtí politici, kteří umějí dát lidem naději, například podnikatel Andrej Babiš. Není ale s hnutím Andreje Babiše spojena hrozba oligarchizace České republiky?

Podívejte se na střípky z velkého rozhovoru, který najdete v aktuálním čísle Ekonomu:

"Spíše bych řekl, že jsme tu měli skrytou oligarchizaci za pánů Krejčíře, Pitra a Koženého a mnoha dalších. Andrej Babiš, ať si o něm myslíme cokoli, je především úspěšný podnikatel a lidé mu věří. Protože v životě něco dokázal a nešel do politiky ze školy, ale se zažitou životní skutečností. Naučil se politiku dělat, a dokonce získal to, co mnoha jiným chybí, charisma," odpovídá prezident.


 

obalka Ekonom 2014 46- Jak se prezidentovi líbí vládní rozpočet?

- Co se podle něj skrývá za sporem o služební zákon?

- A nebojí se, že na utužujících se vztazích s Čínou vydělá především druhá strana?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.