Rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka postrádá jakoukoli logiku. Do čela agentury CzechInvest dosadil 33letého Karla Kučeru. Ten se sice chlubí zkušenostmi z několika nadnárodních firem, ale nejedná se zrovna o vysoké manažerské posty. A nápadné je i to, že nikde nevydržel příliš dlouho.

Oproti tomu Ondřej Votruba pracuje v CzechInvestu již devátým rokem. V minulosti vedl úspěšné zastoupení agentury v Japonsku, hovoří plynně anglicky i japonsky. Pověřeným šéfem vládní agentury se stal letos v únoru. A má značný podíl na rekordních výsledcích CzechInvestu letošním prvním pololetí: 116 získaných investičních projektů v celkové výši 78 miliard korun a 14 tisíc nových přímých pracovních míst.

Není zvykem, aby novináři chválili své kolegy z konkurenčních médií, ale je třeba občas udělat výjimku. Výborné články o tomto případu vydala Zuzana Kubátová v deníku MF Dnes. Zcela absurdně zní jedna z jejích informací: Votrubovy šance prý pokazil fakt, že jistému papaláši z ministerstva průmyslu nechal zrušit parkovací místo v pražském sídle CzechInvestu.

Dalším Votrubovým soupeřem je vládní pověřenec pro Moravskoslezský kraj a bývalý ministr průmyslu Jiří Ciencala. Ten fanaticky usiluje o realizaci velké průmyslové zóny na místě bývalého dolu Barbora na Ostravsku. Navzdory tomu, že tam žádný rozumný investor nepůjde; tamní pozemky jsou totiž poddolované a hrozí, že se nové haly doslova propadnou do země. Na tento zbytečný Ciencalův projekt má padnout více než jedna miliarda korun ze státní kasy.

Dojem z Mládkova rozhodnutí je tedy veskrze negativní. Skutečně máme vládu odborníků, když ministři této vlády dosazují vedoucí pracovníky ve státní sféře nikoliv na základě výsledků, ale hlavní roli hrají známosti, intriky a pomluvy?

Disclaimer: Autor se osobně zná s Ondřejem Votrubou z dob studia na gymnáziu a na VŠE.

Související