Dlouho vše šlapalo jako hodinky. Pozvánka na předávání nejvyšších státních vyznamenání, která se udělují na slavnostním ceremoniálu 28. října, chodila až do loňska bez výjimky všem rektorům. Ať byl prezidentem Havel, nebo Klaus. Po nástupu Miloše Zemana je najednou všechno jinak. Loni prezident "za trest" nepozval Mikuláše Beka z Masarykovy univerzity v Brně a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

A letos Miloš Zeman loňský scénář zopakoval. Jak v úterý informovaly LN, pozvánka opět nepřišla rektoru Bekovi a Grubhofferovi. Čím se provinili? Rektor Masarykovy univerzity loni před volbami odmítl, aby Zeman přednášel na akademické půdě. Grubhoffer se zase zastal Martina Putny, kterého Zeman nechtěl jmenovat profesorem. Následně když Putna profesuru přece jen získal, nedorazil Grubhoffer na slavnostní jmenování. "Jestliže nejdříve někdo odmítne jedno pozvání, je zcela jasné, že není pozván podruhé," vysvětloval tehdy Zeman.

Hned ve středu začaly na veřejnost vyplouvat další omluvenky. Josef Hynek z Univerzity Hradec Králové a jeho kolega z Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig oslaví výročí vzniku samostatného státu v Indii. Kvůli plánované zahraniční cestě na Hrad nepřijede také rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek. Omluvil se Ivo Vondrák z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. A důvod? Pracovní vytížení.

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs stejně jako loni na Hrad nepřijede. Situaci však nechtěl nijak komentovat. Chování prezidenta ve svém prohlášení kritizovala i Česká konference rektorů v čele s Tomášem Zimou z Univerzity Karlovy. Nevyzvala však rektory přímo k neúčastni na ceremoniálu. Podporu čelním představitelům vysokých škol, kteří na Hrad nedorazí, ve čtvrtek naopak velmi otevřeně vyjádřila Studentská komora Rady vysokých škol.

Sami rektoři až na výjimky zůstávali zdrženliví. Svou neúčast většinou zdůvodňovali pracovními cestami nebo přecházeli mlčením. Také Jaroslav Miller z Univerzity Palackého v Olomouci bude pracovně v Americe. "Ale omluvil bych se, i kdybych pobýval v Česku, a to ze solidarity," vzkázal přes ČTK. Jako jeden z mála otevřeně vyjádřil, že si oslavu v tomto duchu nechá raději ujít. Ostatní se drží zpátky možná i z obav, jak by se nepřízeň prezidenta mohla odrazit na chodu jejich školy.

Účast do čtvrtečního večera potvrdili Petr Sáha ze zlínské Univerzity Tomáše Bati a Petr Štěpánek z Vysokého učení technického v Brně. Rektor brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity Pavel Suchý se prý rozhodne až na základě jednání s kolegy z ostatních vysokých škol. Jasno také není o účasti Hany Machkové z Vysoké školy ekonomické, až do pondělí je totiž na pracovní cestě v cizině.

Na rozmyšlenou ale zřejmě zbývá pátek. Hrad chce mít účast na ceremoniálu potvrzenou nejpozději 24. října. Ale ani pak není nic definitivní. Někteří z rektorů mohou ještě na poslední chvíli "onemocnět". O tom, kdo opravdu dorazí, bude definitivně jasno až 28. října. Loni přišlo jen osm z 28 pozvaných rektorů veřejných a státních vysokých škol. Zatím můžeme uzavírat sázky, jaké bude letošní skóre.

Související