Kolik je zákazník ochoten utratit za Hyundai? Korejský výrobce si myslí, že pro něj není problém ani 1 629 990 korun. Tolik totiž stojí jeho nová vlajková loď, sedan vyšší střední třídy pro manažery, který je už v základu obdařen silným šestiválcem, automatem i pohonem všech kol. S nabídkou "all inclusive" ale bohužel přichází negativum v podobě nemožnosti výběru. Evropanům tak bude chybět diesel.

Hyundai moc dobře ví, že u takto drahého vozu se musí od svojí ostatní produkce trochu odlišit. Design sedanu dodává vzezření, jako by zapadal spíše do nejvyšší třídy.

Není to ale tak, konkurenty jsou pro něj BMW řady 5, Mercedes-Benz E nebo Audi A6. Jako by chtěl Genesis patřit mezi ně, dostal BMW podobnou siluetu, zahodil logo své mateřské automobilky a na přídi se objevil zcela nový znak. Že jde o Hyundai, je patrné jen z loga na zádi. Je to trochu schizofrenní přístup. Lidé se budou majitele často ptát, co to vlastně řídí za vůz.

Startovací cena je na danou značku extrémní, na druhou stranu uvnitř kabiny najdete naprosto vše, možná i více, než je možné od takového modelu čekat. Sedadla jsou velmi komfortní, s elektrickým nastavováním, a to dokonce i ve druhé řadě. Stejně tak je na všech čtyřech místech k dispozici vyhřívání i chlazení, což některé konkurenční modely ani nenabízejí.

Auto je proto připraveno i pro svezení VIP cestujícího na pravém zadním sedadle, který sám pomocí středového panelu může ovládat elektrické rolety, audio systém nebo odsunout sedadlo předního spolujezdce tak, aby měl na nohy co nejvíce místa.

Palubní desku zdobí dřevo, hliník, kůže i ručičkové hodinky. V ceně je chytrá klimatizace schopná rozpoznat množství oxidu uhličitého v kabině a regulovat ho tak, aby lidé uvnitř byli méně unavení. Samozřejmostí je pak dotykový displej s multimédii i graficky povedenou navigací, která údaje promítá i na head-up displej.

Jízdu pohlídá sada bezpečnostních asistentů. Hyundai má na palubě systém bránící střetu s jiným vozidlem v mrtvém úhlu. Je navíc vybaven adaptivním tempomatem i aktivním asistentem pro jízdu v pruhu. Na dálnici tak auto bude řídit sebe samo, jen je třeba mít ruce položené na volantu.

V opačném případě se systém do 10 sekund odpojí. Budoucí majitel má tedy slušný arzenál pádných důvodů, kterými překoná případné pošklebky kolegů řídících některé z německých aut.

Problém se objevuje až pod kapotou. Stejně jako v případě výbavy není možné vybírat si ani z hlediska pohonu. Auto dostalo atmosférický benzinový šestiválec s výkonem 316 koní. Posílá točivý moment na všechna čtyři kola pomocí pohonu HTRAC, který ho rozděluje podle potřeby nebo zvoleného jízdního režimu.

Řadí automatická osmistupňová převodovka. Po sešlápnutí plynu auto dosáhne stovky za 6,8 sekundy. Motor je velmi dobře odhlučněný, kvůli dynamice je ale potřeba vždy zvolit sportovní režim a nechat jednotku vytáčet. V testu Ekonom auto využil na dlouhé dálniční přesuny, výsledkem byla spotřeba 11,9 litru na 100 kilometrů.

Problémem Genesisu proto bude, že se obtížně dostane do flotily některých velkých firem, které mají stanovená pravidla na limity CO2. Ostatně v jeho kategorii tvoří prodej dieselových aut drtivou většinu, takže půjde spíše o přehlížený vůz pro jednotlivce. Ti si užijí jeho neokoukanost, ale i velmi komfortní podvozek.

Genesis totiž snadno žehlí i nepěkné úseky českých dálnic, o okresních silnicích ani nemluvě. S tímto vozem se snadno polykají stovky kilometrů denně. To je jeho hlavní přednost, díky které nebude vadit vláčné řízení ani neochota pouštět se do klikatých zatáček.

 

Tabulka technických parametrů
Hyundai Genesis

Motor: atmosférický zážehový šestiválec
Objem: 2993 ccm
Výkon: 232 kW (316 k)
Toč. moment: 397 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 6,8 s
Max. rychlost: 240 km/h
Komb. spotřeba:
11,6 l/100 km
Rozměry: 4990 x 1890 x 1480 mm
Cena: 1 629 990 korun včetně DPH

Související