Přestože na to příliš nevypadá, severokorejský diktátor Kim Čong‑un je vášnivý lyžař. Brázdit svahy se naučil ve Švýcarsku, kde také vystudoval mezinárodní školu v Bernu. Pobyt v navýsost demokratické zemi na něm ale velké stopy nezanechal. Snad až na to lyžování.

Jeho snaha nechat postavit sjezdovku s lanovkou v komplexu Masik Pass u Pchjongjangu dlouho narážela na japonského lidskoprávního aktivistu Kena Kata. Ten bombardoval všechny výrobce lanovek i zástupce vlád daných zemí s výzvou k dodržení embarga OSN na dodávku luxusního zboží do Severní Koreje.

Když pak od již dojednané dodávky v ceně sedmi milionů dolarů odstoupila švýcarská firma Bartholet, severokorejská propaganda to označila „za závažné porušení lidských práv“. Kontrakt později odmítly i italské a rakouské firmy. Přesto se nakonec lanovka, ač jde evidentně o starý model z druhé ruky, letos do Koreje dostala. K zakázce se oficiálně nikdo nehlásí.

V severokorejském zimním středisku se – dle britských médií – ale prohánějí sněžné skútry například z Kanady, dosněžují sněžná děla ze Švédska a terén upravují rolby z Německa a Itálie.

"Politika se nemá míchat do byznysu tam, kde jde o ,business as usual‘, tedy mezi demokratickými státy. Ale jakmile jde o země mimo demokratický okruh, a těch je na světě většina, je namístě, aby byl podnikatel se státem v kontaktu, a je třeba mít relevantní informace," říká s poukazem na různá mezinárodní embarga a sankce politický geograf Michael Romancov.

Dokonce ani obchod s tak tyranským režimem, jakým je Severní Korea, ale zjevně není žádné tabu. A zcela pozadu nezůstává ani Česká republika.


 

obalka Ekonom 2014 41- Jak velká je obchodní výměna mezi Českem a Severní Koreou a která česká firma v ní uskutečnila zakázku naposledy?

- Do jaké míry je česká ekonomika propojena s Ruskem a Čínou?

- A jak ekonomicky svobodná je naše země ve srovnání se světem?

Odpovědi najdete ve velkém tématu Obchod spojuje, který vychází při příležitosti letošní konference Forum 2000. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související