"Platí, že máme o provozování této linky zájem. Pokud se dohodneme, rok 2016 je pravděpodobný, nemohu ale vyloučit ani to, že by to mohlo být už v příštím roce," řekl Čang S'-kchaj.

Společnost je v úzkém kontaktu s Letištěm Praha, o otevření linky do regionu střední a východní Evropy prý China Eastern Airlines uvažuje už několik let. "Hledáme vhodnou destinaci v oblasti střední a východní Evropy, která by doplnila naše letecká spojení do Evropy. Osobně jsem přesvědčen, že Praha se nabízí jako nejschůdnější, pravděpodobná a ideální destinace," dodal.

Čínská společnost dnes v rámci Evropy létá do Londýna, Paříže, Frankfurtu, Říma a Paříže. Předběžný zájem o linku mezi Českou republikou a Čínou projevily i další dvě společnosti: Hainan Airlines a China Southern Airlines. Ale China Eastern Airlines se jeví jako favorit i podle zástupců české strany. "Z nezávislých studií renomovaných firem nám nejlépe vychází spojení Praha – Šanghaj a logicky se tedy nabízí i China Eastern Airlines, jež sídlí v Šanghaji a je tou první volbou," potvrzuje předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.

V případě, že China Eatsern Airlines linku začne provozovat, hodlá se soustředit na navýšení počtu obchodních cest. Ty dnes tvoří zhruba čtvrtinu příletů do Prahy. "Nijak se netajíme tím, že bychom byli rádi, kdyby se počet těchto cestujících zvýšil, či se alespoň zvyšoval podobným tempem jako počet turistických letů. Trasa Praha – Šanghaj se k tomu, myslím, optimálně nabízí," konstatuje Čang S'-kchaj.

Vytíženost linky a náklady na ni musí podle jeho slov ještě firma důkladně propočítat, nezájmu cestujících se prý ale nebojí: "Nikdo pochopitelně nechce prodělávat. Naše ekonomika však roste, lidé jsou bohatší, střední třída je na vzestupu. Takže očekáváme, že zájem o cesty do zahraničí ještě významně poroste. A budeme jen rádi, pokud s námi budou létat do Evropy. Pokud vím, známost a oblíbenost Prahy v Číně rychle stoupá."

obalka Ekonom 2014 36Více informací o čínských plánech na zřízení přímého leteckého spojení do České republiky najdete v aktuáním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související