Česká Tatra Trucks bude nakupovat motory od DAF, které splňují nejnovější emisní normu Euro VI. Podle zdroje týdeníku Ekonom bude DAF dodávat rovněž kabiny pro vozy Tatra s pohonem 4x4, 6x6 a 8x8. Nový model Tatra Phoenix Euro VI by měl být představen v říjnu.

Od letošního 1. ledna nemohla Tatra Trucks dodávat své nově vyrobené nákladní automobily civilním zákazníkům v Evropské unii, protože nedisponovala motorem vyhovujícím aktuálním emisním normám. Pokud se nějaké civilní dodávky v rámci EU letos uskutečnily, šlo o loni vyrobená auta prodávaná ze skladu.

Nová vozidla mohla kopřivnická automobilka vyvážet pouze do zemí, kde jsou ekologické předpisy tolerantnější, jako je Rusko, Saudská Arábie či Brazílie. Mohla je také dodávat vojákům, protože armády mají z emisní normy Euro VI výjimku.

Jednání o dodávkách motorů splňujících emisní normu Euro VI se výrazně zkomplikovala a protáhla kvůli tomu, že nizozemská firma původně plánovala majetkový vstup do Tatry, o němž se domlouvala s předchozími vlastníky. Nová dohoda s kapitálovým vstupem firmy DAF do současné společnosti Tatra Trucks nepočítá, uvedl zdroj týdeníku Ekonom.

Související