Stavba je pozoruhodná ale i z finančního hlediska. “Původní rozpočet stavby byl 147 miliónů, my jsme ho dokázali postavit za 47 miliónů, v termínu a bez jediné koruny víceprací,” říká starosta Zálezlic Jiří Čížek.

“Investorem je Povodí Labe, ale úpravy a změny v projektech i náklady na vícepráce jsou za zadavatelem, tedy naší obcí. Proto jsme si stavbu pečlivě hlídali, denně ji kontrolovali a chtěli všechno vědět. Výsledkem je, že se do státního rozpočtu vrací 99,7 miliónů korun,” říká Čížek.

 

O nutnosti vzniku protipovodňového valu se v obci mluvilo už bezprostředně po prvních katastrofálních záplavách, stavba nakonec začala až na podzim roku 2012. Před loňskými červnovými povodněmi se tak obec nestihla ochránit a byla znovu zatopena.

Stavba se totiž protáhla jednak kvůli komplikované administrativě a také kvůli snaze některých majitelů šponovat cenu potřebných pozemků. “Spekulantů bylo několik, ale většinu se nám podařilo přesvědčit. Zbyl pak jen jeden, který odmítal prodat, i když jsme mu za pozemek s hodnotou osm korun za metr nabízeli šedesát. On si ale představoval milión za metr,” říká starosta Čížek.

“Osobně jsem přesvědčen, že stavby ve veřejném zájmu by měly jít stavět rychleji. Není možné, aby vás držel v šachu jeden spekulant,” dodává Čížek. Zálezlice si ale nakonec poradily jinak – dokoupily jinou část pozemku, staly se tak jeho spoluvlastníky a stavební povolení nakonec získaly i bez souhlasu majitele části pozemku.

Související