Přeskakujte mezi obory. Tak by se dala shrnout rada Martina Chalfieho, který má Nobelovu cenu za chemii.
„Zkoušejte prostě propojit věci, kteří ostatní považují za nespojitelné,“ říkal přesvědčivě Chalfie sálu plnému studentů. Stejně jako další nobelisté přijel minulý týden do kalifornského Los Angeles a setkal se tam s nejlepšími mladými mozky světa. Téměř 1800 vědců - středoškoláků z více než 70 zemí, a mezi nimi i šest Čechů, mělo příležitost promluvit si se svými vzory – s nositeli Nobelových cen.

A další rada: Pracujte tvrdě. „Když finišuji s projektem, spím čtyři až šest hodin,“ popsal své pracovní tempo Harold Kroto, další laureát Nobelovy ceny za chemii. A na tvrdou práci ostatně sází i Robert Horvitz, americký biolog, který získal v roce 2002 Nobelovku za medicínu. „Nemyslím si, že jsem chytřejší než jiní. Když ale hodně pracuji, zvládnu toho mnohem více,“ vysvětloval potemnělému sálu a vysloužil si potlesk.

Nevzdávejte se, tak znělo další poselství nobelistů. Astrofyzik John Mather, který obdržel v roce 2006 Nobelovu cenu za fyziku za zachycení prvního obrazu raného vesmíru, zdůrazňoval vytrvalost. A podobně to viděl i Harold Kroto. „Nikdy nepřestávejte,“ kladl na srdce studentům s tím, že se nesmí nechat odradit obtížemi, které provází téměř každý vědecký projekt.

Nesmí chybět nadšení. Bez zápalu pro věc podle Martina Chalfieho člověk nikdy nedosáhne dobrého výsledku. Otráveným badatelům se v práci nedaří.

Naučte se přijmout kritiku. To je rada Frances Arnoldové, laureátky Draperovy cena, která získala také ocenění pro inovátory přímo z rukou prezidenta Obamy. „Je důležité umět rozpoznat, kdy je kritika neoprávněná, pak ji musíte odmítnout. Jinak je dobré umět kritiku akceptovat,“ říká Frances Arnoldová.

Nobelisté dali mladým pár cenných rad, odpověděli na jejich dotazy a taky si prohlédli některé projekty. Česká studentka Aranka Hrušková byla nadšená ze setkání s astrofyzikem Johnem Matherem. „Konečně jsem se ho mohla zeptat, jak to vidí s tepelnou smrtí vesmíru,“ říká.

Související