„Taková míra arogance je do této chvíle pro mne neznámá, očekával jsem měkčí tón hlasu,“ ohradil se po vystoupení Mojmíra Hampla Václav Klaus. „Beru to jako poctu, být od vás obviněn z arogance,“ opáčil viceguvernér ČNB, jehož Klaus kvůli jeho gestikulaci v průběhu své řeči vyzval, aby se nepitvořil.

Hampl také na Klause obrátil jeho vlastní rétorické zbraně, když kritikům intervencí, implicitně tedy i exprezidentovi, vyčetl, že si dostatečně nenastudovali příslušnou literaturu a že probíhající debata je pod jeho úroveň.

„Nepřeceňujte jednu debatu. Těžko se kdy něco změní na tom, že Klause považuji za velkou postavu transformace a moderních českých dějin. Jedna diskuse na tom nic nemění, i když se v ní objevují argumenty, které popírají jeho vlastní odkaz a jeho vlastní myšlenky. Nad tím si mohu jen povzdechnout,“ říká Ekonomu s odstupem tří týdnů Mojmír Hampl.


„Debatu o intervencích ale považuji pro ČNB za závažnou a důležitou, a to rozhodnutí budu hájit proti komukoli,“ dodává Hampl, který patří z bankovní rady k nejhlasitějším obhájcům intervencí, jež i s odstupem pěti měsíců stále vyvolávají vášně. Zatímco třeba exportéři si ve své většině slabší korunu pochvalují, zástupci stavebního průmyslu ji kvůli dražším dovozům označují za další políček už tak oslabenému odvětví. Navzdory lepšícímu se stavu ekonomiky či rostoucím maloobchodním tržbám rozpory trvají i mezi ekonomy.

Střet mezi Klausem, děkanem Miroslavem Ševčíkem a Hamplem na VŠE ale šel za hranici běžné výměny názorů. Svědčí o tom i fakt, že Hampl několik dní po vystoupení na VŠE odeslal děkanovi Národohospodářské fakulty Ševčíkovi dopis, v němž rezignoval na členství ve vědecké radě s tím, že prostředí fakulty „rozvoji tak potřebné vědecké debaty neprospívá a připomíná spíše atmosféru v tužších formách etatistické instituce“.

Bývalá členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová, která byla debatě osobně přítomna, připouští, že ji její průběh poněkud zaskočil, roli soudce ale hrát odmítá. „Intervence jsou citlivé téma, jež vzbudilo více emocí, než jsem očekávala,“ říká jen obecně.


 

obalka Ekonom 152014Velký profil profil Mojmíra Hampla, ekonoma, který se nebojí kontroverze, najdete v novém čísle Ekonomu, které vychází ve čtvrtek 10. dubna.

Související