Jedenapadesátiletý Ivo Rittig se dlouho těšil pověsti pana nedotknutelného. Muže, který se díky konexím u policie a v justici nemusel obávat, že by mu detektivové zazvonili u dveří.

Státní zástupci a kriminalisté prolomili tabu až ve čtvrtek 13. února. Rittiga na dva dny zadrželi a odebrali mu pas.

Přestože je vyšetřování zatím v rané fázi a na jakékoli závěry je brzy, lze říci, že Rittig je prvním velkým úlovkem z šedé zóny, v níž se úzce propojuje politika s byznysem, kde se sjednávají kontrakty za miliardy a kde se skrývá obrovský korupční potenciál.

Vyšetřovatelé se nyní budou snažit rozšifrovat, zda právě na tomto poli nemohl přijít obratný spekulant Rittig ke svému jmění zahrnujícímu luxusní automobily i soukromý tryskáč. Tím Rittig létal mezi Prahou a Monakem, kde má zařízený luxusní apartmán a povolení k pobytu.

Rozklíčovat původ Rittigova bohatství je neskutečně obtížné. Jeho jméno se sice objevuje ve vedení několika společností, jako například Salmia, Silobia, Taminvest CZ či Rittig & Partners, ale tyto firmy téměř nezveřejňují účetní závěrky v Obchodním rejstříku. Například poslední uložené výsledky Rittig & Partners pocházejí z roku 2003.

Ve svých klíčových obchodech se Rittig ukrýval za jména právníků dvorní advokátní kanceláře MSB Legal, dříve známé pod názvem Šachta & Partners. Právě jejich prostřednictvím se s velkou pravděpodobností dostal například ke stamilionovým ziskům z výstavby solárních elektráren u Ralska a Mimoně, které skončily u polostátní firmy ČEZ.

„Odjakživa si potrpěl na blahobyt. Vždycky se chtěl mít dobře a neváhal k tomu využít jakékoli prostředky, klidně i porušit zákon,“ vzpomíná na Rittiga jeho bývalý obchodní partner, jehož jméno redakce zná, ale vyhověla jeho přání zůstat v anonymitě kvůli obavě z možné pomsty.

Svědectví Rittigova někdejšího parťáka přitom přesně zapadá do kontextu nejen současného Rittigova obvinění, ale i jeho minulosti, kterou loni na podzim odhalily Hospodářské noviny a která má rovněž kriminální pozadí.

 


 

obalka Ekonom 82014- Jak se Ivo Rittig dostal k penězům a současnému vlivu na politické špičky?

- A co všechno na něj může mít policie?

Odpověď najdete aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související