Výjimečnou událostí jsou místní Wine Cluby, speciální program degustačních menu postavených na sezónních surovinách (třeba lanýžích) nebo na špičkových vínech (champagne).
Mušle svatého Jakuba, pyré ze sladké kukuřice, houby Shiitake, hroznové víno a omáčka "Kardinál"
Mořský ďas Grilovaný s fenyklovým práškem, kuskus s chorizem a Piquillo papričkami, chobotnice, fialové brambory, lehká bouillabaisse omáčka
Mimořádně talentovaný, dvaatřicetiletý izraelský kuchař Gilad Peled pracoval v několika michelinských restauracích a od dubna se stal šéfkuchařem Bellevue. A hned po svém příchodu vyhlásil velmi ambiciózní cíl. Získat pro Bellevue michelinskou hvězdu. A to co nejrychleji.
Čekání na Michelina
„Michelin je známka kvality a protože se v Bellevue snažíme neustále posouvat kvalitu výše a výše a nabízet našim hostům skutečně špičkové gastronomické zážitky, domnívám se, že si hvězdu zasloužíme. A doufám, že nás Michelin svou hvězdou poctí už v příštím roce,“ vyhlásil několik měsíců po svém nástupu.
A jaké jsou reálné šance? Pokud by Bellevue fungovalo v Berlíně či ve Vídni, hvězdu by téměř stoprocentně dostalo. Praha je však stále tak trochu v michelinském stínu, takže musíme počkat až do poloviny března, kdy bude zveřejněn nový žebříček.
Nicméně v Bellevue už se vaří tak, jako by hvězdu měli a ke krásnému výhledu na Pražský Hrad (zvláště z nádherné letní terasy) a příjemnému, neokázale luxusnímu prostředí se přidala jako hlavní trumf dokonalá kuchyně. Giladovou silnou stránku není jen špičková práce s prvotřídní surovinou a skutečně noblesní prezentace jídel, ale především kreativní kombinace nejrozmanitějších chuťových odstínů.
Většina jídel připomíná malířskou paletu, a to jak svou barevností, tak právě pestrým chuťovým projevem. Navíc za devět měsíců práce jsou všechna jídla dotažená k dokonalosti.
Mistrovské kombinace
A co tedy ochutnat? Záleží pouze a jedině na hostových preferencích, neboť všechna jídla splňují maximální kritéria. Příznivce vegetariánských pokrmů určitě zaujme rizoto z jeruzalémského artyčoku či originální salát z hořkých listů v kombinací s červenou řepou. Milovníci plodů moře musí zase vyzkoušet famózní mušle svatého Jakuba, jejichž lahodné maso doprovází pyré ze sladké kukuřice a houby shiitake, vše ve značně přetransformované podobě.
Podívejte se, jak se párují vína s jídlem v restauraci Bellevue:
Restaurace Bellevue 2
Pokud máte rádi francouzskou klasiku, nesmíte opomenout zdejší foie gras, které jsou možná vůbec nejlepší v celé Praze a překvapí jak kvalitou samotných foie gras, tak pohádkovým doprovodem, neboť v kruhu kolem teriny z kachních jater stojí jako apoštolové na stráži barevné jednohubky příchutí vytvořené z nakládaného ananasu, krvavého pomeranče, šťovíku a dalších ingrediencí.
Jestliže předkrmy bodovaly na 100 procent, hlavní jídla je ještě o fous překonala. Grilovaný mořský ďas opět zaujal prémiovou surovinou, navíc v kombinaci s plejádou komponentů – od kuskusu, chobotnice, fialových brambor či pikantních papriček - vytvářel pestrou škálu zajímavých kombinací. Křehká telecí svíčková s volským líčkem, smrži a hříbkovou omáčkou nepůsobila sice tak extravagantně, nicméně chuťově byla opět skvostná.
Párování vín
Pokud si chcete jednotlivé pokrmy užít v té nejlepší kombinaci s vínem, využijte nabídku párování pokrmů s víny, kdy můžete ochutnat krásná vína, která se dokonale snoubí s chutí jídla. K foie gras se například servíruje vynikající tokajské z Chateau Dereszla zatímco k mořskému ďasovi je napárované veltlínské zelené, a to buď moravské, nebo rakouské. Při výběru párování si totiž hosté mohou vybrat vždy ze dvou vín – moravského a zahraničního, každý den je proto v Bellevue otevřeno zhruba 40 druhů vín.
V Bellevue se neplatí za jednotlivá jídla, ale za dvouchodové či tříchodové menu, které stojí 1190 respektive 1490 korun. Doporučená vína pak vyjdou v případě českých vín na 490 či 690 korun, v případě zahraničních pak na 690 a 890 (samozřejmě si můžete vybrat vlastní víno z vinné karty). Nejlepší možnost, jak se seznámit s uměním Gilada Peleda, nabízí pětichodové degustační menu, za které hosté zaplatí 1990 korun.
Byznys a firemní klientela ocení v první řadě skvělou kvalitu jídla v příjemném prostředí, podtrženou profesionální, ale současně přátelskou obsluhou. Členové Zátiší clubu pak mohou využít výjimečnou akci – každé druhé menu v době oběda je zdarma, což znamená, že dvě dvouchodová menu vyjdou na 1190 korun.
Rozhovor s šéfkuchařem: Gilad Peled
Ze které suroviny rád vaříte a proč?
Mým favoritem je zelenina, protože má všestranné použití a mohu si vyhrát jak s její texturou tak s barvami na talíři.
Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?
Nedávno jsem byl na večeři v restauraci Gordona Ramsaye v Londýně, kde mě fascinoval osvěžující „předdezert“. Čerstvé bylinky s citrusovou příchutí zalili suchým ledem, zamrzlé je pak hostům servírovali v hmoždíři, kde si je každý rozdrtil a smíchal s okurkovým sorbetem. Špičková chuť a nezapomenutelný zážitek.
Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?
V Praze rád chodím do restaurace V Zátiší na indická jídla velmi talentovaného šéfkuchaře Mahavira. Jako správný Ind si umí pohrát se spoustou koření a jeho jídla jsou vždy perfektně chuťově vybalancovaná.