Hodnota indexu DAX sestaveného z akcií největších německých společností v prosinci překonala hranici na historické maximum 9400 bodů. Při pohledu na vývoj akciových indexů selský rozum říká, že růstová euforie již nemůže mít dlouhého trvání. Ke stejnému závěru dojdeme při porovnání cen akcií s hospodářskými výsledky jednotlivých firem. Korporátní zisky v minulých letech rostly zejména díky úsporám v nákladech, nikoli díky investicím nebo rostoucí spotřebě.

 

Z toho můžeme vyvodit závěr, že růstový trend na akciových trzích se blíží ke konci. Těžko odhadovat, zda se nálada investorů zlomí, a budeme v roce 2014 sledovat pád cen. Je to možné. Stejně tak je ale možné, že Fed a další centrální banky nenechají akcie spadnout příliš a budou je podporovat dalším kvantitativním uvolňováním. Centrální banky jsou v tomto směru nevyzpytatelné.

 

Spekulovat tedy přímo na pokles akcií je dosti riskantní. Nabízí se však i jiná alternativa, jak na poklesu cen akcií vydělat s menším rizikem. Za zajímavé považuji reverse bonus certifikáty, které vydělávají při poklesu, stagnaci nebo mírném růstu ceny, avšak růst cen akcií nesmí mít dlouhého trvání. Kupříkladu jeden certifikát emitovaný společností BNP Paribas, jehož podkladovým aktivem je index DAX, je splatný 25. září 2014. Pokud index během tohoto období nikdy nedosáhne na hranici 10 900 bodů, pak bude při splatnosti vypořádán certifikát za cenu 62 eur. Jeho aktuální cena je kolem 54 eur.

 

Z toho plyne potenciální výnos 14 procent za devět měsíců. Ovšem nutno upozornit, že v eurech. Investor tedy musí počítat i s možným negativním vlivem kurzového rizika, pokud by kurz koruny vůči euru posiloval. To se jeví v krátkodobém horizontu jako málo pravděpodobné.

 

Nejedná se o bezrizikovou investici. Pokud ceny akcií dál porostou a index DAX se během životnosti certifikátu dostane na úroveň 10 900 bodů, pak se promění ve ztrátovou investici: byl by vypořádán za cenu odpovídající rozdílu mezi reverzním kurzem (v případě zmíněného certifikátu 12 000 bodů) a hodnotou indexu DAX při splatnosti certifikátu. Jinými slovy, pokud by index DAX stoupl na 11 000 bodů, hodnota certifikátu by se propadla na pouhých 10 eur. Kdyby index DAX stoupl až na 12 000 bodů, byla by jeho hodnota nulová.

 

Jan Traxler
ředitel FINEZ Investment

Související