Leden

 • Hned na Nový rok nás čeká největší změna právních předpisů„v jednom dni“ minimálně od roku 1989. Rekodifikace soukromého práva změní v české legislativě tolik věcí, že by se jen stěží vešly na jednu stránku. Dobrý obrázek si ale uděláte na Ekonom.cz/rekodifikace.

 

 • DPH se bude od 1. ledna přiznávat už jen elektronicky. Firmy, které se dosud obešly bez počítače, si jeden chtě nechtě budou muset pořídit. A v době levné koruny a drahé elektroniky tak podpoří českou ekonomiku, samozřejmě v podobě daně z přidané hodnoty. Ďábelský plán.

 

 • Podobu české energetiky až do roku 2040 naznačí na začátku roku také nová státní energetická koncepce. Podle zástupců „ekologické“ lobby ale není hodna ani papíru, na kterém bude vytištěna. V téhle oblasti bude ještě horko.

 

 • Mezi 18. až 19. lednem proběhne od podzimu odsouvaný kongres ODS, který nabídne odpovědi na následující otázky: Dokáže se vedení po drtivé porážce odříznout od kmotrů? Uvědomuje si, že vede „malou“ parlamentní stranu? A poučí se z posledních voleb? Jestli bude probíhat jako ten loňský, rovnou si na všechny tři otázky můžeme odpovědět sami. Ne.

 

Únor

 • Symbolický oheň už si předali kosmonauti na oběžné dráze i ruští potápěči v chladných vodách Bajkalu, zimní olympiáda v Soči nás ale může pořád lecčíms překvapit. Přijede na zahájení Vladimir Putin na medvědici? Unese Rusko případnou porážku„na vlastním ledu“? A doplní česká reprezentace olympijský dres o beranice – populární pražský suvenýr? Dozvíme se 7. února.

 

 • Olympiádě bude ve stejných dnech v českých kinech konkurovat pokračování kultovní „devadesátkové“ komedie Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvaseneříká. Aneb s finančními problémy se nepotýká jen herec Bolek Polívka, ale i jeho filmové alter ego.

 

Březen

 • Ruské Soči se stane dějištěm paralympiády a čeští sportovci ukážou Miloši Zemanovi, že na vozíku mohou jezdit i kabrňáci, kteří ve vší důstojnosti převezmou vsedě klidně i zlatou medaili.

 

 • Český národ si bude připomínat 75 let od německé okupace a 17. března i od zavedení jízdy vpravo (tj. dne, kdy se na hranicích přestalo přejíždět do protisměru).

 

 

Duben

 • Na přelomu dubna a května měl být podle ještě nedávných odhadů otevřen pražský tunel Blanka. Čekáme spíše další den otevřených dveří na pokračování.

 

 • Slunce má na stejnou dobu (konkrétně 29. dubna) v plánu demonstrativní prstencové zatmění.

 

Květen

 • Oslavíme 40. výročí zprovoznění prvního úseku pražského metra mezi Florencí a Kačerovem. Za uplynulé čtyři dekády se na zmíněných stanicích změnily snad jen informační tabule.

 

 • Čeká nás supervolební rok. 22. až 25. května budeme volit zástupce do Evropského parlamentu (v druhé polovině pak i do senátu a zastupitelstev obcí). Vsadili bychom podepsanou fotografii Václava Klause, že si volby do europarlamentu nenechá ujít Jana Bobošíková. Ale je tu zásadnější otázka: Zúčastní se Tomio Okamura, kterého začne po senátu tlačit i židle ve sněmovně? A překvapilo by to vůbec někoho?

 

Červen

 • Fanoušci kapely Lucie už teď upadají do mdlob. David Koller a spol. po mnoha letech vyrážejí po Česku na společné turné. Mohli by pro ně složit singl: Vyprodáno, beznadějně vyprodáno.

 

 • Svět vyfoukne prach z vuvuzel, Češi nechají trubky na půdě. V Brazílii, Mekce jihoamerického fotbalu, začne mistrovství světa.

 

Červenec

 • Předsednictví Evropské unie se ujme Itálie.

 

 • Karel Gott oslaví 14. července 75. narozeniny. Dort by mohl dostat například od pekáren Andreje Babiše, kmotra jeho posledního CD. Mohl by vypadat jako Zlatý slavík... nebo Vodňanské kuře.

 

Srpen

 • Pražský magistrát oslaví 230 let od slavnostního zahájení činnosti. Kdyby tehdejší úředníci věděli, do jakých kauz zabřednou jejich nástupci, slavnostní nálada by je bezpochyby přešla.

 

Září

 • Bude otevřeno obří depo MHD v areálu plzeňské Škodovky, které je součástí Kontroverzní „zakázky století“. Praha bude nejspíše stále prověřovat tunel Blanka, který by měl jednou dopravit obyvatele na druhý konec města.

 

Říjen

 • V podzimních měsících (možná až na přelomu roku) se otevře nový úsek pražského metra na lince A z Dejvic do Motola, počet stanic pražské podzemky se tak rozroste ze současných 57 na 61. Na Letiště Václava Havla se bude i nadále jezdit autobusem.

 

Listopad

 • Daniel Landa alias kouzelník Žito zahájí svou Žito tour. Jaké kejkle bude na pódiu předvádět, ještě neprozradil. Snad se obejde bez žraloků a „krále králů“ Karla Janečka.

 

Prosinec

 • Zatímco budou z Afghánistánu odcházet poslední americké a britské jednotky a skončí tak třináctileté angažmá Západu v této blízkovýchodní zemi, NWR stáhne 31. prosince horníky z dolu Paskov, který uzavře po 48 letech provozu. Bude dobojováno.

 


 

Svět 2014Co nás čeká v tomto roce podle miliardářů, ekonomů i známých herců? Týdeník Ekonom vydal českou verzi ročenky The Economist s názvem Svět 2014. Co v ní najdete?

- Miliardář Richard Branson v ní píše o letech do vesmíru

- Nejvyšší šéfka IBM Virginia Romettyová o velkých datech

- Herec Matt Damon o nedostatku čisté vody na planetě

- Šéfkuchař a majitel jedné z nejlepších restaurací světa Noma René Redzepi o menu budoucnosti

- Redaktor Ekonomu Josef Pravec o směřování české politiky

- Ekonom Aleš Michl o tom, proč jsou asistentky v ohrožení a jaké další čtyři zásadní trendy nás v roce 2014 čekají

- Šéfkomentátor Robert Břešťan o Andreji Babišovi a dalších byznysmenech, kteří hýbou českou politikou

A mnohem více.

Související