Ve zvláštní příloze Ekonomu k MSV 2013 (Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu 2013, pozn. red.) tematizuje p. Zemánek, ředitel SST, a redakce další existenci nejvýznamnější veletržní akce ve střední Evropě v souvislosti s případnou změnou akcionářské struktury společnosti Veletrhy Brno a.s. Takováto zkratka v uvažování je zcela neopodstatněná.

 

Mezinárodní strojírenský veletrh se konal v době vstupu Messe Düsseldorf do majetkové struktury společnosti již čtyřicetkrát. Nyní se koná po pětapadesáté a po případném odchodu Messe Düsseldorf se bude konat dál. Akcionářská struktura není důvodem jeho konání či nekonání. Změna akcionářské struktury nemůže mít vliv na pořádání MSV či dalších akcí.

 

Provoz brněnského výstaviště a pořádání veletržních akcí jsou plně financovány společností Veletrhy Brno a.s. a akcionáři provoz nedotují. Bez veletrhů a zejména MSV, kongresů a dalších akcí, které brněnské výstaviště živí, nedává brněnské výstaviště smysl. Prakticky není využitelné pro jinou činnost.

 

Vedení města Brna si je vědomo ekonomického významu veletrhů pro město, kraj a Českou republiku. Jednání o případném odprodeji akciového podílu vlastně ani nezačala a výsledek jednání má několik scénářů. Jedním z nich může být i to, že k odprodeji podílu nedojde a vlastnická struktura zůstane zachována. Psát velké otazníky či malé otazníky nad MSV je zbytečné. MSV vlajkovou lodí českých veletrhů a české ekonomiky jistě zůstane. Vše ostatní je pouhá spekulace.

 

Více než akcionářská struktura ovlivní budoucnost veletrhu MSV skutečnost, zda za pět či dvacet let bude v České republice existovat silný zpracovatelský a strojírenský průmysl.

 

Jiří Kuliš, generální ředitel, Veletrhy Brno a.s.

 

 


 

 

obalka Ekonom 402013- Jak se daří českému strojírenství?

- Jaká země má na probíhajícím brněnském veletrhu největší zastoupení?

- A proč by měl podle šéfa Svazu strojírenské technologie Petra Zemánka stát posílat do ciziny jen odborníky?

Týdeník Ekonom přináší mimořádnou přílohu k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu Brno. Najdete ji v aktuálním čísle. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související