„Naše investice byla od prvopočátku spojena s dohodou s naším významným zákazníkem, který projevil zájem o dodávky našich výrobků pro své výrobní závody v Severní Africe a na Blízkém východě. S tímto zákazníkem jsme uzavřeli víceletou smlouvu, která nám zajistila prodej významné části produkce první egyptské výrobní linky a tím nám poskytla dostatečnou míru jistoty, že investice bude úspěšná,“ říká generální ředitel František Řezáč. Trhy severní Afriky, Blízkého východu a Asie vnímá jako velmi perspektivní. „Prostřednictvím našeho závodu bychom na očekávaném růstu těchto trhů rádi participovali,“ dodává.
Vidíte změny probíhající v arabském světě jako příležitost být první na trhu, který se rychle mění?
Naše investice v Egyptě s takzvaným arabským jarem nijak nesouvisí. O investici jsme začali vážně uvažovat v polovině roku 2010, tedy dávno před Arabským jarem. Průzkum trhu, podnikatelského prostředí v Egyptě a jednání se zákazníkem trvala zhruba rok. Záměr realizace investice jsme oznámili v červnu 2011 a finálně ji pak potvrdili v září téhož roku. Arabské jaro pro nás znamenalo spíše komplikaci, jelikož jsme po událostech z ledna 2011 celou investici interně i s naším zákazníkem znovu prověřovali a na základě této revize se její realizace o několik měsíců posunula.
Plynou z faktu, že jste do „nového Egypta“ přinesli první významnější investici pro vaši firmu (a zprostředkovaně pro Česko) i nějaké výhody? Ve smyslu toho, že si Egypťané váží toho, že právě česká firma přišla se svou investicí jako první?
S různými představiteli egyptské administrativy jednáme poměrně často a dle těchto kontaktů soudím, že si naší investice v Egyptě opravdu váží. Pro egyptskou státní správu představuje tato investice důležitý projekt a při její realizaci se nám dostává poměrně široké podpory. Nejedná se však o podporu, na kterou by neměli nárok i investoři, kteří přišli po nás.
Nelitujete přeci jen při vědomí stále turbulentních událostí svého rozhodnutí otevřít v Egyptě svůj závod?
Současné napětí v zemi nás samozřejmě netěší. Přesto jsme nadále přesvědčeni, že v dlouhodobém horizontu tento region skýtá velmi zajímavé příležitosti k růstu. V rozvinutých regionech je trh již z velké části nasycen a v budoucnu bude jeho růst omezen. Pokud chceme růst a rozšiřovat kapacity, neobejde se to bez investic v regionech, které jsou možná méně stabilní, nicméně mají vysoký růstový potenciál. Severní Afrika, Blízký východ a Asie mezi takové regiony zcela jistě patří. Jsme si ale samozřejmě vědomi vyššího rizika a tak kromě pojištění majetku a pohledávek, které standardně využíváme v České republice, jsme se rozhodli pokrýt rizika investice v Egyptě i pro případ nenadálých politických událostí, a to prostřednictvím pojistné smlouvy s Exportní garanční a pojišťovací společností. Tato pojistná smlouva zahrnuje pojištění proti riziku zamezení převodu výnosů z investice, vyvlastnění nebo politicky motivovaného násilného poškození.
Jaký budoucí přínos si od svého egyptského závodu slibujete?
Egypt nám nabízí příležitosti k růstu v našem odvětví. PEGAS byl doposud sice velmi významným, nicméně regionálním výrobcem netkaných textilií. Investice v Egyptě nás posune z pozice největšího evropského výrobce netkané textilie ve společnost s globálnější působností a se zaměřením na rychle rostoucí rozvojové trhy. Tuto investici navíc vnímáme jako první významný krok na cestě k možné další budoucí mezinárodní expanzi.
Pegas Nonwovens expanduje do Afriky
- Proč je demokracie dobrá pro byznys?
- Jak skončí arabské jaro?
- A proč už čeští politici nechtějí přijmout dalajlamu?
Na to se v novém čísle Ekonomu, které přináší téma Planeta plná diktátorů, pokouší odpovědět šéfkomentátor Robert Břešťan společně s českým velvyslancem v Egyptě Pavlem Kafkou a profesorem politologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Šlomem Avinerim. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.