„Je to úžasný, neuvěřitelný zážitek. Neexistují pro něj slova,“ tak zhodnotil italský astronaut Luca Parmitano (@astro_luca) výstup z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného prostoru. Ostře sledovanou akci si užíval. A navíc se stal vůbec prvním Italem, který do volného prostoru vystoupil. Jeho sdělení se dočkalo více než dvou stovek retweetů.

 

 

 

Jenže na ISS je potřeba řešit i spoustu praktických věcí. Třeba mytí hlavy, to je celá věda. Jak si umýt vlasy ve vesmíru, ukazuje v prostřednictvím odkazu na video z Mezinárodní vesmírné stanice popularizátorka vědy Sarah Zielinski ‏(@SarahZielinski). A celý postup na videu předvádí americká astronautka Karen Nybergová, která na oběžné dráze momentálně pobývá. Je potřeba mít teplou vodu v sáčku, speciální šampon a široký hřeben. Umění je už jenom dostat vodu do vlasů...

 

 

 

Skoro zázračný recept na lepší ovzduší ve městech představuje na svém twitterovém účtu populárně-vědecký magazín Popular Science (@PopSci): „Tato nová dlažba pohlcující smog může snížit znečištění ovzduší na polovinu, říkají výzkumníci z Nizozemska.“ Vypadá to jednoduše - betonové bloky chodníku jsou pokryté nátěrem z oxidu titaničitého. Ten zvládá fotokatalýzu, dovede tedy za pomoci světla rozložit různé chemické látky. Tak snad se brzy podobných chodníků dočkáme i v Česku.

 

 

 

„IMI spouští devátou výzvu k předkládání návrhů,“ píše evropská Iniciativa pro inovativní léčiva (‏@IMI_JU). Vypadá to trochu jako podivná šifra. Ale „v překladu“ to znamená, že se čeští vědci a menší biotechnologické firmy mohou nyní ucházet v přepočtu až o 3,6 miliardy korun na vývoj nových léků. Více najdete v našem článku.

 

 

 

(AKTUALIZACE: Twitterový účet @MatPetr byl falešný. Omlouváme se šéfovi Grantové agentury ČR Petrovi Matějů.) Nová vláda se zabydluje ve Strakově akademii. Ale ukazuje se, že zájemců o ministerské posty, byť jen na krátkou dobu, bylo mnohem více. „Ráno jsem vlastoručně nasázel do skartovačky balík obzvláště vypečených grantových přihlášek. Pomáhá mi to zapomenout, že nejsem ministrem,“ stěžuje si Petr Matějů (@MatPetr), šéf Grantové agentury ČR. Tak třeba se dočká příště. A možná to ani nemusí trvat dlouho. Ostatně kdo by si ještě před měsícem pomyslel, že do ministerského křesla usedne biochemik Dalibor Štys.

 

Související