V přepočtu o 3,6 miliardy korun mohou v červenci usilovat české vědecké týmy a menší biotechnologické firmy. Peníze přitečou z fondu na podporu převodu vědeckých poznatků do praxe, do kterého velké farmaceutické společnosti spolu s Evropskou unií vložily celkem 50 miliard korun. Badatelé mohou žádat o peníze například na výzkum rezistence bakterií na antibiotika nebo uvážlivého využívání těchto léků.

 

„Zdejší vědci zveřejňují spoustu studií, jenže pouze velmi málo z jejich poznatků se pak skutečně využije v praxi,“ řekl týdeníku Ekonom Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Ostatně ve výzkumu nových léků začíná zaostávat celá Evropa. „Před 20 lety probíhalo 70 procent veškerého farmaceutického vývoje v Evropě, pak ho ale začaly přebírat Spojené státy a také Asie. Dnes je Evropa na 40 procentech,“ říká Dvořáček. Konkurenceschopnost starého kontinentu klesá.

 

Zatímco ve vývoji nových léků Evropa zaostává, v další navazující fázi – klinických testech léků na pacientech – se jí daří. Mezi přední státy v tomto oboru patří i Česká republika. Ročně se v tuzemsku zahájí přes tři stovky klinických studií. Podobné skóre hlásí i Francie či Německo, jenže tyto země mají mnohem více obyvatel. „Farmaceutické firmy si Česko oblíbily, protože se tady po revoluci daly provádět klinické studie s nízkými náklady a přitom bylo zdejší zdravotnictví kvalitní. Dnes už sice ceny stouply, ale stále se držíme na špici,“ říká Dvořáček.

 

Fond podporující převod vědeckých poznatků do praxe je podle Dvořáčka jediný projekt spolupráce Evropské unie s farmaceutickým průmyslem. Funguje od roku 2008 a na starost ho má evropská Iniciativa pro inovativní léčiva. Češi z něj však zatím příliš peněz nezískali. Nyní se to ale může změnit. „Tahle iniciativa je velmi dobrý nápad,“ hodnotí projekt Martin Fusek z Centra vývoje originálních léčiv na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Související