Martin Kuba (38)

Vzdělání:
Maturoval dvakrát, nejprve na stavební průmyslovce v rodných Českých Budějovicích, pak i na Střední zdravotnické škole. V roce 2002 promoval na 1. lékařské fakultě UK.

Kariéra:
Začínal jako lékař záchranné služby a anesteziolog na kardiochirurgii v Nemocnici České Budějovice. Poté provozoval franšízovou pekárnu Fornetti a založil síť Fruit Frog - ovocné koktejly. Své podnikatelské aktivity nyní podle svého vyjádření "zmrazil".


Do ODS vstoupil v roce 2003, od roku 2008 je jihočeským zastupitelem za ODS. 4. listopadu 2012 se stal jejím 1. místopředsedou. Ministrem průmyslu a obchodu se stal loni 16. listopadu.

Soukromí:
Je čerstvě rozvedený, bezdětný.
Rád sportuje - na kole, na lyžích i ve fitness.

Jako Jihočecha se vás musíme zeptat, jak vnímáte Budvar? Nemáme teď na mysli chuť piva...

Já nepiji alkohol, takže v tomto jsem netknutý, chuť neznám.

 

...ale jak hodnotíte postup ministra zemědělství Petra Bendla vůči Budějovickému Budvaru - kritiku na adresu ředitele Jiřího Bočka a nařízenou kontrolu pivovaru?

Zatím jsem to nikde nekomentoval, ta mediální zjitřená atmosféra kolem Budvaru je naprosto iracionální. Jsem přesvědčen, že jakýkoli státem ovládaný podnik by neměl být překvapen, když v něm někdo po letech chce dělat kontrolu. Naopak nejsem přesvědčen, že ekonomická čísla Budvaru dokládají obraz, který se vedení podniku snaží vytvořit - že firma je řízena úplně perfektně. Zisk Budvaru se pohybuje kolem 200 milionů ročně, přitom dává 350 milionů korun do reklamy, tak to je nepoměr. Navíc většina lidí v tomto státě asi vůbec neví, a já jsem byl taky překvapen, že tento podnik nepostupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

 

Měl by Budvar zůstat státní?

To asi není úplně rozhodující hledisko. Důležité je, aby tam bylo nastaveno funkční řízení.

 

Ale všechno důležité schvaluje Budvaru ministerstvo zemědělství. Nejde o to, kdo firmu šéfuje - ale má pivovar řídit ministerstvo? Když si tedy ani nevšimlo, že se tam tolik let údajně děje něco nedobrého?

Nemyslím si, že stát má vařit pivo. Je na ministerstvu zemědělství, aby zhodnotilo efektivitu podniku a výsledek předložilo vládě k tomu, aby připravila další strategii.

 

Šéf Budvaru Boček se bránil kontrole tím, že v kontrolním týmu byl poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra spojovaný s lobbistou Ivo Rittigem. Je pan Jindra stále poradcem i na vašem úřadě, jak byl už za vašeho předchůdce Martina Kocourka?

Ano, zůstal tu poradcem v oblasti legislativy.

 

Co dělá konkrétně?

Řeší smluvní záležitosti a legislativní věci, které děláme.

 

Tomáš Jindra je spojován s Ivo Rittigem, vy zase s jiným údajným kmotrem, "knížetem z Hluboké" Pavlem Dlouhým.

Tohle se dá mediálně velmi významně zneužívat. Jsem přesvědčen, že je velmi negativní, pokud někteří lidé stojí mimo politiku a přitom mají svým podnikáním na politiku vliv. To je velmi nešťastné a vždycky jsem byl proti tomu. To ale není případ Pavla Dlouhého, který je legitimním politikem 16 let, je místostarostou Hluboké, prochází ve volbách, je předsedou jihočeské Agrární komory. Že je to člověk, který má vliv, to je logické. Asi by si jihočeští zemědělci nechtěli zvolit někoho, kdo nemá vliv. Ale média ten vliv často zmiňují jen negativně.

 

Co Dlouhý konkrétně přinesl pozitivního?

V jihočeském kraji je zemědělství velmi výrazným sektorem, a že je opakovaně volen do čela komory, svědčí o tom, že by se podle zemědělců na řízení politiky měl podílet. A když vidíte, jak se vyvíjí město Hluboká, tak nepochybně se i tam daří a jeho reprezentaci nelze nic vytknout.

 

Znáte ho dobře, vyčetl byste mu naopak něco, co mu vyneslo takovou mediální nálepku?

Ta nálepka se velmi těžce sundává, vidím to i na sobě. Jsem na ministerstvu čtyři měsíce a nikdo na mně nemůže pozorovat, že bych podléhal nějakým vlivům, přesto ta hysterická reakce při mém jmenování zůstává.

 

Poslanec a také Jihočech Michal Doktor na protest proti vašemu jmenování ministrem vystoupil z ODS. Řekl nám dokonce, že Pavlu Dlouhému ruku podá, protože ten drží slovo, ale vám ne...

Byl to smutný pohled do duše Michala Doktora. Ještě večer před oznámením mého jmenování jsem s ním mluvil. Řekl, že nemá problém, když budu jmenován já, ani já neměl problém, kdyby byl jmenován on. Estrádu, kterou následně sehrál, jsme viděli všichni. Je to o to smutnější, že nikdy reálným kandidátem ani nebyl. Celá kauza vypovídá více o něm než o podstatě věci.

Související