1. Dokážete si představit, že by se TO odehrávalo za působení Vlastimila Rampuly na pražském státním zastupitelství? Těžko. Ledy se v policii a státním zastupitelství hnuly až po nástupu Pavla Zemana na Nejvyšší státní zastupitelství a „povýšení“ Lenky Bradáčové na vrchní žalobkyni v Praze (ačkoli akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci...)

 

2. Pozoruhodné je, že se akce předem „nevykecala“, jak je v kraji zvykem. I když to se ještě uvidí podle toho, kdo ze zamýšlených zadržených stihl vzít nohy na ramena...


3. V tomto světle vypadá také mnohem zajímavěji nedávný spor mezi Bradáčovou a bývalým šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem, který vyústil v jeho odchod. Je to jen dohad, ale bylo to nutné i kvůli tomuto zatýkání a utajení této akce?


4. Kauza tvrdě dopadne na vládu Petra Nečase. Na druhé straně – paradoxně - nutno přiznat právě vládě Petra Nečase, že protikorupční étos nijak nedusila, naopak. To, že se to obrací zejména proti „prokmotrované“ ODS není příliš překvapivé. A je to rozhodně dobrá zpráva, i když nám z toho, co se dozvíme, bude pravděpodobně docela špatně.


5. Lze očekávat, že skandál vyústí v předčasné volby. Obvyklé floskule, že je nutné počkat, jak vše dopadne, že výrok o vině může vynést až soud a tak dále, rozhodně neobstojí. Bavíme se o zatýkání lidí jako je ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS, známí lobbisté, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník... ČSSD jistě vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Přidá se TOP 09, pro niž je to nahrávka na smeč na pravici? Dost možná ano.

Související