Na africkém kontinentu by v soutěži o největší pohromu mohly uspět kolonie nenažraných kobylek. A u nás? Když odlédneme od aktuální hrozby povodní, máme tu něco mnohem zákeřnějšího. Zvláštní odrůdu českých kobylek.

 

Nejsou jich sice miliony, ale jedno mají společné: snahu napakovat se na cizím neštěstí. Když pomineme celkem neškodnou čeleď papalášů, kteří vyrazili v gumákách sbírat body před televizní kamery, musí český lid čelit nájezdům bezpáteřních lichvářů nebo falešných pracovníků energetických firem.

 

Ovšem ta nejhoší havěť se skrývá mezi pachateli „dobročinnosti“. V současné době Ministerstvo vnitra eviduje 774 aktivních veřejných sbírek, přičemž 12 z nich souvisí s letošními povodněmi. Mnohem více sběratelů ale vůbec žádnou oficiální registraci nemá.

 

Dobročinnou sbírku může vlastně klidně uspořádat i Viktor Kožený, aby měl konečně na letenku do Česka a mohl se zde ucházet o post příštího prezidenta. Státní orgány, respektive krajské správy, které to mají na starosti, bohužel nedokáží falešné mesiáše fyzicky kontrolovat. Zákon jim to totiž neukládá, ani neumožňuje. Policie se o případech podvodů většinou nedozví, protože je nikdo nenahlásí.

 

A lidé přispívají, aniž by si zjišťovali podrobnosti o tom, kam jejich peníze jdou. A půjčují si u lichvářů a platí falešným technikům. Na druhou stranu, aby se člověk ubránil "okousání" od těchto tvorů, musel by mít na každého přinejmenším detektor lži, jejich mimikry jsou totiž čím dál vynalézavější. Kam se hrabou africké kobylky.

Související