A svět od začátku víkendu nemluví o ničem jiném. Konspiračním teoretikům navíc hraje do karet řada zajímavých souher náhod.

 

Právě totiž probíhá setkání nejvlivnějších lidí světa na konferenci Bilderbergu (jestli o tom nevíte, jedná se samozřejmě o konspiraci všech konspirací!). Je už jen ironické, jak připomíná Mark Mihalko (@ScarletCircus), že celý skandál okolo Prism (a zároveň odposlechů čísel provozovaných americkým operátorem Verizon) propukl ve dnech, kdy slaví výročí slavná dystopická knížka George Orwella 1984 (dokončil ji 8. června 1949).

 

 

 

Na příběh nejznámějšího Orwellova románu, v němž "Velký bratr" sleduje občany prostřednictvím televizorů vybavených kamerou, si jistě vzpomněl nejeden milovník videoher, k němuž se dostaly zprávy o podmínkách provozu nové herní konzole Xbox One od Microsoftu, která se musí alespoň jednou za 24 hodin připojit k internetu a nefunguje bez zdokonaleného Kinectu - zařízení s kamerou a mikrofonem, které vyhodnocuje obrazová i zvuková data ze svého okolí. "O Xbox One se už tak píše špatně, ale v kontextu Prism je to děsivý koncept. Pořád zapnutý, pořád sleduje / poslouchá," svěřuje se se svými obavami webový designér Tony Mosley (@TonyMosley). Není divu, Microsoft je podle uniklých prezentací první z velkých společností, která v minulosti na pochybnou spolupráci s americkými agenturami kývla.

 

 

 

Ale před obrovským problémem dnes stojí všichni technologičtí giganti, jejichž jméno v souvislosti s Prism zaznělo - včetně Googlu, který intenzivně pracuje na finální verzi "chytrých brýlí" vybavených kamerou, mikrofonem i GPS modulem Google Glass. V tom lepším případě se budou v příštích týdnech a měsících potýkat s obrovskou krizí důvěry uživatelů. Myslí si to i spoluzakladatel mediální společnosti Sourcefabric Douglas Arellanes (@dougiegyro) "Říkával jsem svým studentům: Důvěra jsou peníze. Dnes, v souvislosti s Prism čelí internetové firmy obrovskému problému s odlivem důvěry."

 

 

 

Netýká se to ale všech velkých hráčů. Bloger Jacob Gershman si všímá, že v seznamu "spolupracovníků" kupodivu chybí jedno známé jméno - Twitter. "Jsou tweety v bezpečí?" ptá se ve svém oficiálním tweetu deník Wall Street Journal (@WSJ)?

 

 

 

Právě na Wall Street Journal se přitom obrátil bývalý zaměstanec CIA Edward Snowden, který tajné materiály zveřejnil - údajně proto, že nechce žít ve světě, kde je zaznamenáno vše, co člověk řekne. A jak upozorňuje novinářka Asher Wolf (‏@Asher_Wolf), média ho už teď portrétují velmi podobně jako zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, v současnosti dobrovolného "vězně" na Ekvádorské ambasádě v Londýně.

 

 

 

Zbytek Snowdenova života asi nebude žádná pohádka - z pohodlného domova na Havaji utekl do Hongkongu. Mimochodem, pokud byste měli zájem o Snowdenovo místo u konzultantské společnosti Booz Allen, která měla zakázky u vládní agentury NSA, máte šanci. Jak si všímá nově zřízený satirický účet PRISM US Gov (‏@PRISM_NSA), firma už na něj vypsala výběrové řízení... ochota pracovat v tropickém ráji podmínkou.

 

 

Související