Našel mezi nimi i překvapivá jména, například i fotbalistu Petra Čecha a tenistu Tomáše Berdycha.

 

Brankář Petr Čech vlastní 55procentní podíl ve firmě Tiempon, která je nepřímo majitelem jednu z mnoha solárních elektráren v průmyslové zóně u Chomutova. Menší podíly v Tiemponu má také trojice Viktor Kolář, Robert Spálenka a David Trávníček. Všichni tři jsou manažery firmy Sport Invest Group, která zastupuje české sportovce v roli jejich agentů.

 

Sportovní manažeři spolu s Petrem Čechem před třemi lety hledali bezpečný způsob, jak investovat peníze na delší období. Dali se proto dohromady s investorem Danielem Zemanem, který připravil projekt fotovoltaické elektrárny na okraji Chomutova. „Byla to investice se zajímavým výnosem v danou dobu. Zajímavým myslíme mírně nadstandardním,“ uvedl David Trávníček pro týdeník Ekonom.

 

Tomáš Berdych je dle obchodního rejstříku spoluvlastníkem jednomegawattové solární elektrárny u Lužan na Královéhradecku. Má zde 49procentní podíl, zbývajících 51 procent je napsáno na firmu MCMC Solar Limited se sídlem na Kypru. Oba podílníci koupili již hotovou elektrárnu v srpnu 2011 od původního vlastníka, kterým byla firma Profit Energy.

 

Známých jmen je mezi investory do solárního byznysu víc - jde o vlastníky prosperujících českých podniků i komunální politiky.

 


 

Obalka Ekonom 122013- Kde jsou největší české fotovoltaické elektrárny?


- Komu patří?


- A jak se majitelé bleděmodrých panelů dívají na to, že se k nim stát otočil zády?


To se dozvíte v novém čísle týdeníku Ekonom. Na Ekonom.cz/solarnici navíc najdete interaktivní mapy solárních elektráren. 21.3. interaktivní mapu solárních elektráren překvapivých majitelů, 22.3. interaktivní mapu elektráren utajených majitelů a 25. března kompletní mapu solárních elektráren v Česku.


Související