Velké firmy, které působí v České republice, se začaly bránit proti úmyslu evropské komise, jež je chce zcela vyloučit z možnosti ucházet se o podporu z evropských fondů při vytváření pracovních míst. Jak informuje týdeník Ekonom, emisaři Svazu průmyslu a dopravy v čele s viceprezidentem Radkem Špicarem minulý týden vyrazili do Bruselu prosazovat, aby velkým firmám nějaké možnosti zůstaly.

Evropská komise prosazuje, aby k radikální změně došlo na počátku příštího programovacího období, které začíná rokem 2014 a potrvá sedm let. Představa komisařů je, že velké firmy (tedy ty, které mají nad 250 zaměstnanců nebo dosahují tržeb nad 50 milionů eur ročně) by neměly nárok na podporu svých produktivních investic ze strukturálních fondů Evropské unie.

Další návrh směřuje k tomu, že by velké firmy nemohly dostávat ani žádnou podporu pro vytváření pracovních příležitostí od domácích vlád. Navrhovaná opatření by tak zásadně omezila možnost lákat do ČR investory pomocí investičních pobídek.

„Oba záměry vycházejí z širší politické objednávky, jež výrazně straní malým a středním podnikům,“ říká Michal Kadera, člen expertního týmu Svazu průmyslu pro regionální politiku a ředitel vnějších vztahů automobilky Škoda, který se jednání v Bruselu rovněž účastnil. Podle Mileny Jabůrkové, ředitelky IBM pro vládní programy v České republice a na Slovensku, tento přístup poškodí konkurenceschopnost Evropské unie. Přednost by mohly začít dostávat státy jako Indie či Malajsie, jejichž vlády se o příchod investorů velice snaží.


Týdeník Ekonom č. 4/2013VÍCE SE O TÉTO PROBLEMATICE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 24. LEDNA.

 

banner 2

 

 

 

Související