1. Rok kuráže v Evropě

Recese v eurozóně. Parlamentní volby v Německu. Nezaměstnanost mezi mladými v Evropě = ztracená generace. Tohle bude vyžadovat kuráž.

V roce 2013 bude kuráž dokonce i odměňována - v květnu na malém Davosu, symposiu, které ve švýcarském St. Gallenu budou již potřiačtyřicáté organizovat studenti.

V eurozóně jsou banky, které peníze mají (německé) a které nemají (jižanské). Ty, které mají, je ukládají u své centrální banky. Jenomže ta je skrz Evropskou centrální banku posílá na jih. Závazky jsou "zajištěny" dluhopisy, u nichž nikdo netuší, jakou mají hodnotu.

2. Rok G0 ve světě

G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank. Sejdou se v září v Petrohradě. Nevěřme ale na spolupráci - letos to bude svět G0. Každý pojede na sebe. Každý by nejradši měl slabší měnu a uvalil clo na zboží od toho druhého.

O co se hraje? Dají se očekávat měnové války. Slabší měna = možná výhoda pro domácí export v souboji se zahraniční konkurencí.

3. Rok hada v Číně

Čínu přebírá nová generace politiků. Rok hada je o inteligenci, ušlechtilosti, tvůrčím duchu - tedy i o kuráži. Čína bude o megaměstech, o urbanizaci, průmyslu, však víte. Jen to nesmí přepísknout.

4. Rok roztleskávaček

Předloni byl rok ragby. Loni olympiády. Letos v listopadu se koná v thajském Bangkoku mistrovství světa roztleskávaček, na kterém budou týmy z 50 zemí.

Tak snad alespoň i nějaká ta zábava (s kuráží) na nás letos čeká. Foto: Shutterstock

Aleš Michl

Zdroj: Bloomberg, ročenka Svět 2013/The Economist, Der Spiegel

Související