České ekonomice v budoucnu hrozí potenciální problémy kvůli příliš velké orientaci na jeden sektor. Konkrétně automobilový průmysl. Ekonomové nyní přidali další důkaz o tom, jak škodlivá může být závislost hospodářství na jednom oboru, nebo dokonce firmě.

Je jím Finsko a jeho bývalá "výkladní skříň" a největší společnost Nokia. Ta se už několik let marně potýká s konkurencí firem, jako jsou Apple a Samsung, jimž podléhá na poli chytrých telefonů. Prudký propad Nokie přitom postihuje zahraniční obchod Finska a potažmo i celou ekonomiku.

"Automobilový průmysl je sice vynikající, ale nelze spoléhat pouze na něj. Jinak bychom mohli dopadnout jako Finsko, které se dříve upnulo na výrobce elektroniky Nokia a nyní kvůli tomu vykazuje deficity zahraničního obchodu," upozornil na krizi finského výrobce mobilů v souvislosti se silnou orientací české ekonomiky na výrobu aut ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík.

Hrozí Česku "Nokia efekt"?

Kdyby krize stihla automobilky, mělo by to na Česko údajně podobný efekt. Je vážně české hospodářství zranitelné kvůli silnému příklonu k výrobě aut tak jako "ekonomika jedné firmy", Finsko?

Význam firmy Nokia pro Finsko byl v minulých dvou dekádách obrovský. V poměru k HDP země tvořily tržby výrobce mobilů v jeho nejlepších časech přes 28 procent. Týdeník Ekonom proto porovnal vliv severské společnosti na finskou ekonomiku a automobilek na české hospodářství, aby posoudil, nakolik je Česko ohroženo jevem, který týdeník The Economist nazval "Nokia efektem". Tedy zásadním postavením jednoho podniku nebo celého odvětví v ekonomice a problémy, které přinese případná krize firemních gigantů.


 

Týdeník Ekonom - č. 51-52/2012, obálkaANALÝZU ČESKÉ A FINSKÉ EKONOMIKY, VČETNĚ PŘÍBĚHU SPOLEČNOSTI NOKIA, NAJDETE V TÝDENÍKU EKONOM, JEHOŽ SPECIÁLNÍ DVOJČÍSLO VYŠLO VE ČTVRTEK 20. PROSINCE.

banner 2
Související