Více důrazu na ekologii, jednodušší pravidla čerpání dotací, méně regulace trhu a byrokracie - tak má vypadat budoucí zemědělská politika Evropské unie. Jenže původní plán, aby se nová pravidla schválila příští rok a spustila naplno od roku 2014, je s největší pravděpodobností v troskách. Potvrzují to jak české ministerstvo zemědělství, tak zdroje týdeníku Ekonom přímo z Evropského parlamentu.

Ve hře však není jen nová agrární legislativa, která měla ulehčit život farmářům a pomoci celému venkovu. Bojuje se také o peníze, o agrární dotace. Někteří domácí podnikatelé se obávají, že v přechodném období, které zřejmě bude muset platit pro rok 2014, přijdou o část peněz především z programů na rozvoj venkova.

Agrární komora varuje, že by některé dotace v přechodném roce 2014 vůbec nemusely být vypláceny. Také Asociace soukromého zemědělství upozorňuje, že absence nových pravidel znemožní například přesun některých podpor z rostlinné výroby do živočišné produkce - což je právě pro Česko jedna z priorit.

Venkov by musel počkat

Ministerstvo zemědělství zatím tvrdí, že je odhodláno za dotace na evropské půdě bojovat. Nicméně zavedení nepříjemného přechodného období je i podle šéfa resortu Petra Bendla (ODS) nejspíše už realitou. "Pokud bychom byli optimisté, můžeme dohodu ohledně budoucího směřování společné zemědělské politiky očekávat až s blížícím se létem. I tak bude na implementaci nové legislativy jen velmi málo času a bude nutné přechodné období pro rok 2014," prohlásil ministr začátkem prosince.

INFOGRAFIKA: Přímé platby do zemědělství z rozpočtu EU v roce 2013

Týdeník Ekonom - č. 50/2012VÍCE SE O TÉMATU DOZVÍTE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. PROSINCE.

banner 2
Související