Tak tohohle ředitele státních Lesů určitě nepodceňuji, ten se udrží mnohem déle než jeho předchůdci... Věta, již pronesl téměř před čtyřmi lety doyen českého lesnického byznysu Jan Mičánek na adresu tehdy nastupujícího Svatopluka Sýkory, se ukázala jako věštecká.

Sýkora na svém postu vydržel bezmála čtyři roky, i když jeho předchůdci se v čele státní firmy střídali po měsících jako na běžícím pásu. A když letos k 1. prosinci přece jen skončil, mohl se státní podnik pochlubit mnohonásobně vyšším ziskem, než měl v době jeho nástupu - zatímco Mičánkova druhdy soukromá jednička v oboru Less & Forest před pár týdny ohlásila insolvenci.

Sýkorova nástupce by chtělo ministerstvo zemědělství vybrat co nejdříve, přihlášky do výběrového řízení přijímá do 17. prosince. Nový šéf bude nicméně opět produktem politické a lobbistické dohody. Lesy ČR ovládají zhruba šestinu území celé republiky, letos chtějí vydělat alespoň šest miliard korun hrubého a vždy byly a budou předmětem nejrůznějších tlaků. Nový šéf tak bude muset být obrazně řečeno "zdatným dřevorubcem", aby si proklestil cestu mezi nejrůznějšími zájmovými skupinami, bude-li se chtít udržet se ve funkci tak jako Sýkora.


Týdeník Ekonom - č. 49/2012Proč se politici a lobbisté intenzívně zajímají o Lesy ČR?
Jaké problémy bude muset nový ředitel státního podniku řešit?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.

banner 2

Související