Přestože v Česku již tři roky platí rovná daň se sazbou 15 procent, efektivní zdanění příjmů bohatých je podstatně vyšší než lidí s průměrným výdělkem. Podle analýzy, kterou týdeníku Ekonom exkluzivně poskytla poradenská společnost Fučík & partneři, odvede zaměstnanec s průměrným platem na daních a pojistném 18 procent své hrubé mzdy. Pokud ale vydělává dvakrát více, tak státu dá 24 procent, a v případě čtyřnásobku průměrného výdělku 29 procent platu.

V postkomunistických zemích s výjimkou Maďarska je efektivní zdanění bohatých zhruba stejné. Přesto ale na sousedním Slovensku, kde nyní mají levicovou vládu, dosahuje jen 26 procent, tedy o tři procentní body méně než v Česku s vládou pravice. V západoevropských zemích je naopak výrazně větší. Například v Německu lidé se čtyřnásobným příjmem platí 47 procent.

Odvody z vysokých výdělků v Česku táhnou vzhůru především nadprůměrně vysoké příspěvky na sociální a zdravotní pojištění, které spolu s těmi v Portugalsku patří k nejvyšším.

Kvůli daňovému balíčku, který nedávno ve sněmovně protlačila vláda Petra Nečase, se zdanění lidí s příjmem nad 100 tisíc hrubého měsíčně ještě zvýší. Například zaměstnanec se stopadesáti tisícovým platem odvede státu na dani z příjmů a pojistném v roce 2013 o 41 tisíc korun více než za letošek. Pokud bere 200 tisíc korun měsíčně, tak o 118 tisíc korun více. Supermanažeři s milionovým měsíčním příjmem přispějí státu dokonce dalšími třemi miliony ročně.

Jak se v příštím roce změní zdanění příjmů zaměstnanců (Zdroj: Fučík & partneři)

Jak se v příštím roce změní zdanění příjmů zaměstnanců

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Týdeník Ekonom - č. 46/2012VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.

banner 2

Související