Poslední kongres ODS oslabil pozice předsedy strany Petra Nečase a po dlouhé době ve straně ožilo i křídlo Václava Klause, které se už zdálo být bezvýznamné. Největší pravicová strana navíc zůstává pod prezidentovým tlakem a podle analýzy týdeníku Ekonom si tak Klaus otevírá cestu k tomu, aby i po březnovém odchodu z Pražského hradu hrál v české politice prim.

Tak by tomu mohlo být v případě, pokud by se stal neformálním lídrem ODS - či dokonce jí vedeného pravicového bloku -, a stal se po vítězných volbách - možná předčasných - opět premiérem.

Klaus nebude knihovník

Sám Klaus, který ve zdravici delegátům vzkázal, že mu "situace v ODS není lhostejná", může nakonec být s výsledkem jednání spokojen, i když změny v politice ODS okamžitě označil za nedostatečné.

Čtyři z pěti zvolených místopředsedů s "otcem zakladatelem" názorově souzní. Na Pražský hrad pravidelně dochází jak ministr průmyslu Martin Kuba, nově první místopředseda strany, tak ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který post místopředsedy bez potíží uhájil. Ve vedení zůstává Miroslava Němcová, která má ke Klausovi blízko, a jako nováček tam zasedne i klausovec Tomáš Chalupa. "Václav Klaus tuto stranu založil. Pro mne a nejen pro mne je stále součástí strany," říká Chalupa i přes to, že se Klaus před čtyřmi lety vzdal čestného předsednictví ve straně.

S uznáním mluví o prezidentovi také další. "Na hodnocení, zda je moje zvolení posílením vlivu Václava Klause v ODS, si netroufnu. S panem prezidentem si ale v řadě věcí rozumím, považuji ho za jednu z nejvýraznějších postav české politiky," míní nová hvězda ODS Kuba.

"Nevěřím, že by chtěl zůstat v pozici, kdy by své názory proti evropským nesmyslům sděloval z pozice předsedy nadačního fondu knihovny Václava Klause," říká někdejší ministr zemědělství a neúspěšný kandidát na předsedu ODS Ivan Fuksa.

Sám Klaus se ke své budoucnosti vyjadřovat nechce. Na přímou otázku týdeníku Ekonom ani on, ani nikdo z jeho spolupracovníků neodpověděl.


Týdeník Ekonom - č. 45/2012Vstoupí Klaus do evropské politiky? Ovládne ODS, nebo založí vlastní stranu? Jaké jiné alternativy na něj čekají?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 8. LISTOPADU.

banner 2

Související