Chybějící vize, nedostatek nejen osobností, ale především samotných programů, neschopnost vytyčit si jasné pozitivní cíle - zkrátka blbá nálada v politice nesporně poznamenala propad především pravicových stran ve volbách o minulém víkendu.

Ovšem totéž, co platí o "vyprázdněné politice", platí také pro český byznys. I ten postrádá základní vize, jak dál, ani tady nejsou politici a ekonomové schopni nastavit zřetelné cíle a věcně diskutovat o jejich naplnění. Národní ekonomická rada vlády slouží jen jako stafáž - kabinet se naoko "radí" s ekonomickými odborníky, ale pak se stejně realizuje jen ad hoc to, co se momentálně hodí. Zkrátka i českému byznysu chybí jakákoli koncepce.

Exemplárním příkladem je tápání v energetice. Obnovitelné zdroje jsou momentálně zavrhovány, Německo se prý vydalo na slepou kolej. Jenže ani zelení Němci si nedovolili takový exces jako Češi s předraženými solárními projekty. A na druhou stranu, u ledu je už i projekt na výstavbu většího počtu jaderných elektráren, a přestože alespoň soutěž na dostavbu temelínské elektrárny spěje do finále, není údajně vůbec jisté, zda se tento projekt nakonec uskuteční.

Správci ropovodů a distributoři pohonných hmot, státní firmy Mero a Čepro, mají být podle jedné koncepce privatizovány - podle jiné z nich stát naopak vytvoří silnou strategickou skupinu. Státní Lesy chtěly před pár lety kupovat skoro za miliardu vlastní pilu a samy prodávat dřevo, současná tendence je vše naopak outsourcovat. Budvar je jednou "národní poklad", jindy zase zralý na prodej. Chaos panuje i kolem zcela zásadní koncepce: před jistou dobou byla vzývána znalostní ekonomika (alespoň slovně), pak zase energetika. Ve skutečnosti zemi živí montování aut...

Chybějící vize pro český byznys se může fatálně vymstít. Pokud voliči "vymetou" někoho z politického života, tak se nic moc nestane - nastoupí prostě jiní politici. Pokud se utopí v bezkoncepčnosti byznys, stáhne to do hlubin celou společnost.

Martin Mařík
reportér týdeníku Ekonom

"Byznys bez koncepce stáhne do hlubin celou společnost."

Související