Hospodářská komora má českým podnikatelům co vysvětlovat. Čelí totiž podezření, že si za účast v podnikatelské misi bezdůvodně účtovala desítky tisíc korun, i když náklady na její uspořádání byly výrazně nižší.

Konkrétně jde podle zjištění týdeníku Ekonom o cestu v rámci oficiální návštěvy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga do Bahrajnu a Kataru z letošního ledna.

Podnikatelé za tuto čtyřdenní pracovní cestu platili bezmála 50 tisíc. A to přesto, že prakticky všechny náklady - ubytování, tlumočnické služby či pronájem jednacích místností - byly kryté hostitelskou stranou. Výprava navíc cestovala spolu s ministrem vládním speciálem, a tak i přeprava do obou zemí a zpět do Prahy byla, či měla být, pro všechny účastníky zdarma.

Bydlení, letadlo, tlumočení?

"Hospodářské komoře jsme za cestu platili. V mém případě to bylo, pokud si vzpomínám, přes 40 tisíc korun. O tom, že by náklady měla platit hostitelská strana, jsem nic neslyšel. Zaplatil jsem požadovanou sumu a pak už vše v rámci cesty bylo zdarma. Samozřejmě kromě výdajů, jako je pití v baru," řekl Ekonomu Petr Jirkův ze společnosti Developer CZ.

S žádostí o vyjádření se týdeník Ekonom obrátil i na Hospodářskou komoru. Ta se po opakované urgenci ke konkrétnímu podezření na nesoulad mezi účtovanými náklady a skutečností při misi do Bahrajnu a Kataru vyjádřila prostřednictvím své mluvčí Lenky Vodné pouze stručně: "Informace se nezakládají na pravdě."

Na to, co konkrétně bylo při misi podnikatelům účtováno, pak nabídla obecnou odpověď. "Služby zahrnují organizační přípravu, jako je administrace přihlášek, firemních profilů a požadavků na spolupráci včetně překladu, a samotnou realizaci podnikatelské mise: ubytování, doprava, pronájmy sálů pro podnikatelská setkání firem včetně techniky, jmenovky, cedulky na stůl, tlumočení atd. a také následnou péči, tedy vyhodnocení účasti firem na podnikatelské misi, pomoc při budování konkrétního kontaktu a podobně," napsala Vodná.

V tomto výčtu jde však z velké části právě o náklady, které byly při této cestě hrazeny buď Českou republikou, nebo hostitelskými zeměmi. Týdeníku Ekonom to oficiálně potvrdilo ministerstvo zahraničí.

"Pokud cestuje ministr zahraničních věcí leteckým speciálem Armády České republiky, nenavýší přítomnost dalších osob cenu přepravy a z tohoto důvodu je poskytována doprovázejícím zástupcům českých podniků bezplatná letecká přeprava," říká zástupce ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Šrol.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související