Skandál s odposloucháváním telefonů redaktory britského nedělníku The News of the World, který loni otřásl mediálním impériem miliardáře Ruperta Murdocha, už pomalu upadal do zapomnění. Padlo pár hlav manažerů, jednaosmdesátiletý magnát list nechal zavřít a později začal vydávat nový nedělník The Sun on Sunday.

Zdálo by se, že jeho impérium se s aférou už jakžtakž vyrovnalo. Jenže to by kolem ní nesměla koncem srpna Elisabeth Murdochová znovu rozvířit vody. A co více, ze skandálu obvinit svého bratra Jamese, který se už vzdal šéfování divize News International i televizní stanice BSkyB a přesunul se z Londýna do newyorského ústředí News Corp., aby nebyl rozzlobeným Britům tolik na očích.

Elisabeth, jedno ze šesti dětí z Murdochových tří manželství, dosud mlčela a držela se v pozadí. Na nedávném setkání televizních manažerů ve skotském Edinburghu ale uvedla, že v rodinném kruhu tvrdě požadovala, aby její mladší bratr James okamžitě odstoupil ze všech funkcí.

Otec Rupert s tím však nesouhlasil, protože Jamese považoval za svého nástupce ve vedení mediálního koncernu News Corp. Svých pozic v Evropě a Asii se nicméně James vzdal letos v dubnu, kdy byl na něho vyvíjen soustředěný tlak investorů i veřejnosti.

Popírá, že chce výše

Po Elisabethině projevu se okamžitě vyrojily domněnky, že ona sama má ctižádost se v budoucnosti, až Rupert Murdoch odstoupí, ujmout jeho místa v čele koncernu. Jak uvádějí někteří analytici, čtyřiačtyřicetiletá Elisabeth byla při obsazování důležitých postů v News Corp. rodinou přehlížena, a to ve prospěch jejích mladších bratrů Lachlana a Jamese.

Lachlan má podle znalců poměrů v Murdochově rodině větší řídicí schopnosti než James. Ale kvůli sporům s nadřízenými manažery v ústředí koncernu se v roce 2005 vzdal pozice zástupce hlavního provozního ředitele a z New Yorku se odstěhoval do Austrálie. Zůstal pouze členem správní rady News Corp.

Že by otcem i bratry odstrkovaná a zneuznaná sestra Elisabeth pojala ctižádost dostat se konečně na rodinné výsluní? A útokem na bratra Jamese, skandálem značně oslabeného a morálně i manažersky znectěného, chce poukázat na své kvality?

Elisabeth Murdochová kategoricky popřela, že by chtěla v čele koncernu News Corp. nahradit otce, anebo po jeho boku zaujmout nějaké prestižní postavení.

"Nemám v úmyslu nastoupit do čela News Corp. po svém otci. Opak je pravdou. Rozhodně a absolutně nemám žádnou ambici pro vrcholnou pozici v podniku," zdůraznila po svém překvapivém projevu. Připomenula, že letos odmítla otcův návrh, aby se stala členkou správní rady News Corp.

Ovšem toto odmítnutí bylo podle některých expertů zřejmě dáno tím, že nechce být házena do jednoho pytle se zostuzeným bratrem Jamesem. Naopak, srpnovým píchnutím do vosího hnízda se nejspíše chtěla prezentovat jako ztělesnění morálních zásad, mravní ikona proslulé rodiny Murdochových.

Však také ve zmíněném projevu polemizovala s výrokem bratra Jamese, že pokud by byla odstraněna kategorie zisku, byla by ohrožena nezávislost médií. "Ale zisk jako výlučný cíl je receptem na katastrofu," dodala.

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související