Prestižnější adresou, než je mrakodrap Shard, se v Londýně může pyšnit jen britská královna se svým Buckinghamským palácem. V nejvyšší evropské budově je pouze deset luxusních rezidencí, z toho tři dvojpodlažní, mezi 53. a 65. patrem výškové budovy.

„Každý byt se rozprostírá po celém patře, takže máte výhled 360 stupňů na cely Londyn. Podlahová plocha byla mezi 350 a 600 metrů čtverečních,“ popisuje architektka Barbara Bencová, která před čtyřmi lety také absolvovala stáž u autora Shardu Renza Piana. V ateliéru sice pracovala na jiných projektech, ale k mrakodrapu se dostala později, když nastoupila do londýnského studia BFLS, který měl za úkol navrhnout kompletní interiér rezidencí v Shardu pro Sellar Developements.

Na dotaz, proč přijala právě tuto nabídku, odpovídá protiotázkou: „Rodinný dům může postavit každý, ale kolik znáte lidí, kteří pracovali na mrakodrapu? A navíc nejvyšším v Evropě.“

Barbara BencováLuxusní byty vyžadují i luxusní vybavení, takže vše bylo vyráběné na míru. „Bylo potřeba nakreslit každý detail, každou lištu, každou kliku u dveři, kde bude vzduchotechnika a jak budou vypadat jeji vyustky, jaké budou v kuchyni šuplíky, jakým způsobem budou vypadat dveře a skřine a tak dále,“ vyjmenovává Bencová náplň své tehdejší práce. Každý z bytů byl přitom odlišný – nejen svou výbavou, ale také prostorově, protože se podlazni plocha smerem vzhuru zmensuje az například u nejvýše položeného apartmánu byla prosklená fasáda vzdálené od jádra stavby pouze 2,4 metru.

„Je něco jiného, pokud děláte „bytovku“ pro developera, který má velmi omezený rozpočet, nebo pracujete na projektu, který má skoro neomezený rozpočet, a můžete udělat téměř cokoli, jen aby to bylo krásné,“ říká architektka, která dnes působí ve studiu B2Architecture.


Související