Úplatek sedm milionů korun, kvůli kterému je dnes už bývalý středočeský hejtman David Rath vazebně stíhaný, se už brzy může ukázat jako relativně neškodné uždibování z veřejných peněz.

Obyvatele středních Čech budou asi daleko více trápit vysoké dluhy, které někdejší první muž kraje během čtyř let ve funkci nadělal.

Podle oficiálních údajů ministerstva financí střední Čechy na konci loňského roku dlužily zhruba 3,7 miliardy korun, což z nich činí nejzadluženější region v zemi. Celkové závazky jsou ale ještě daleko vyšší. "Jedná se jen o dluh podle metodiky rozpočtové skladby. Nezahrnuje například garance, dluhy nemocnic, které jsou akciovými společnostmi ve vlastnictví kraje,“ dodává k uvedeným číslům mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Miliardový úvěr

Přesné údaje o velikosti středočeské „sekery“ nejsou zatím dostupné, ale podle některých odhadů už přesáhly hranici deseti miliard. To může být pro region, jehož současný rozpočet je 16,5 miliardy korun, závažný problém.

Zvláště když vezmeme v úvahu, že absolutní většina peněz rozdělovaných z rozpočtu má charakter mandatorních výdajů, s nimiž krajští politici nemohou volně nakládat (například více než polovinu tvoří dotace pro školy). I bývalý poslanec Karel Machovec (ČSSD), nyní místopředseda krajského finančního výboru, tvrdí, že region čekají velmi krušné časy.

„Pokud vím, tak sám Rath nedávno připustil, že celkové zadlužení je devět miliard korun. Já ale myslím, že souhrn závazků bude už někde na hranici jedenácti miliard, jestliže vezmeme v potaz třeba i stamilionové kumulované ztráty oblastních nemocnic, s nimiž bude nutné už brzy něco začít dělat. Podle mého názoru se kraj dostane do finančních problémů již v druhé polovině tohoto roku. Očekávám, že bude muset čerpat provozní úvěr ve výši přes miliardu korun, aby vůbec mohl fungovat,“ míní Machovec, který patřil k Rathovým vnitrostranickým oponentům.

Zadlužování kraje započalo už za předchozího hejtmana Petra Bendla (ODS). Na závažný problém upozornil už po posledních krajských volbách (říjen 2008) v týdeníku Ekonom Václav Slavíček, který pod Bendlem řídil na krajském úřadu finanční odbor. Výši přijatých úvěrů tehdy označil za „vraždu“ pro celý kraj.

Mapa - Zadluženost krajů ČR


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 24. května, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související