Nejlepším zákonem roku se stala směrnice EU, která již brzy i v Česku pomůže firmám se splatností faktur. Rozhodli tak podnikatelé, kteří společně s advokátní kanceláří Ambruz & Dark / Deloitte Legal volili zákony, za něž se mohou jejich tvůrci nejvíce pochválit. Současně ale vybírali i největší legislativní paskvily.

Nejvíce, 33 procent dotázaných podnikatelů, podpořilo v anketě evropskou směrnici proti opožděným platbám. Česká republika musí směrnici do konce roku zavést i do českého právního řádu. Splatnost faktur by tak od roku 2013 neměla překročit mezi podnikateli 60 dní a mezi firmami a veřejnou správou dokonce 30 dnů.

Prvně tak bude přímo zákonem předepsána splatnost. "Firmy nejvíce ocenily legislativní počin, který jim dává naději, že bude vyřešen jeden z nejpalčivějších nešvarů podnikání v Česku - opožděné proplácení faktur," vysvětluje Tomáš Babáček, právník Ambruz & Dark / Deloitte Legal a člen organizačního výboru ankety.

Švarcystém vítězí

Naopak vítěz v kategorii paskvil roku již v českém právním prostředí od nového roku funguje - jde o zákon postihující švarcsystém. "Je třeba ho v první řadě jasně zadefinovat, aby nebyl přípustný několikerý výklad," dodává Lenka Vodná, tisková mluvčí Hospodářské komory ČR. Zákon o zaměstnanosti označilo jako špatný hned 40 procent podnikatelů. Firmám vadí například vysoká pokuta i za minimální porušení pravidel v podobě jediného chybně vedeného pracovníka.

Anketa probíhala od poloviny dubna, kdy došlo k vyhlášení pětice nominovaných v každé kategorii. Podrobnější informace o anketě, které byl mediálním partnerem i týdeník Ekonom, jsou na internetových stránkách www.zakonroku.cz.

Tomáš Hülle

Související