MICHLiq se vrátil do školních lavic. Na univerzitě ve švýcarském St. Gallenu organizují studenti malý Davos; mluvil na něm třeba německý sociolog Ulrich Beck. Tvrdil, že nejsme v krizi. Avšak moderna je podle něho tak úspěšná, že naše instituce a vlády jí nestačí. Většina politiků, "expertů" ba i expertů teď neví, o co vlastně jde: modely nevycházejí, nejsme schopni se dívat na globalizovaný svět, zajímají nás jen národní zájmy.

Následující graf ukazuje, o co tedy v tomhle světě jde - alespoň podle MICHLiqa. Tohle je boj o tržní podíly na světovém obchodě. Jde o to vydělat co nejvíce svému národu. MICHLiq fakt nevěří na spolupráci zemí G8 či G20 - tohle je G0 svět.

Pokud Západ nerozpozná realitu a nezmění své myšlení, Východ mu i nadále bude brát tržní podíly, a tím i prosperitu na příští desítky i stovky let. A pak to vše otočí revoluce, v lepším případě...

INFOGRAFIKA: Takřka dva tisíce let byla Čína jednou z nejvýznamnějších ekonomik světa a nyní opět posiluje. Krize je, že Západ si vypěstoval pocit politické a obchodní nadřazenosti nad Východem. Přesně to poslalo Čínu ke dnu. Od 19. století se uzavřela do sebe a zaplatila za to bídou. Že by si touto zkušeností musel projít i Západ?

 

INFOGRAFIKA: Vývoj tržních podílů vybraných zemí na světovém exportu zboží a služeb

Tento graf ukazuje vývoj v posledních 15 letech - ač "tahoun" euro­zóny Německo již podle HDP pěkně roste, stále to nestačí a přichází o tržní podíly na světovém trhu. Nemluvě o zbytku eurozóny - Francii, Itálii...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Angus Maddison http://www.ggdc.net/maddison/Historical_Statistics/horizontal-file_02-2010.xls, OECD, Bloomberg

Aleš Michl

Související