Ředitel divize finance skupiny ČEZ Martin Novák (41) zvítězil v soutěži Finanční ředitel roku 2011 pořádané českým CFO Clubem.

"Domnívám se, že hlasující ocenili hlavně schopnost naší skupiny přečkat finanční krizi i hospodářskou recesi při zachování silné finanční pozice a minimálního poklesu zisku," říká manažer, který je od podzimu loňského roku i místopředsedou představenstva ČEZ.

Finanční ředitelé patří k lidem, kterým prospěla krize. Firmy si kvůli ní lépe uvědomily důležitost finančního řízení...

Myslím, že je to pravda. Ale nedomnívám se, že je to jen krizí. Podobný trend sledujeme celou poslední dekádu. Krize jen vše akcelerovala. Velké firmy typu ČEZ ale nikdy finance nedegradovaly na úroveň prostého vedení účetnictví a řešení podpůrných procesů. Jejich finanční ředitelé byli vždy členy strategického vedení. V mnoha středních a malých podnicích tomu tak ovšem před krizí nutně nebylo. Dnes je to norma.

Začínal jste jako daňový poradce v PwC. To byla nejen vaše první, ale i poslední poradenská společnost. Vyhovuje vám více práce pro jedinou firmu?

Je to tak. Jako poradce se účastníte velkého množství třeba i zajímavých projektů, ale často nevidíte výsledek svého snažení. Implementace změn je totiž na někom jiném. Mě baví mít přímý vliv na výsledek.

Pracoval jste i pro energetickou skupinu ConocoPhillips - nejdříve v Houstonu, později v Londýně. Co vám ta zkušenost dala?

Určitě poznání, že svět nekončí za hranicemi naší země a že se může v kontextu světové ekonomiky jevit zcela opačně to, co nám připadá naprosto zásadní. Dalším poznatkem je, že základní - nejen ekonomické, ale i společenské - principy fungují všude stejně.

Překvapilo vás něco, když jste se v roce 2002 vrátil do Česka?

Vzpomínám-li si dobře, nic zásadního mě nepřekvapilo. A pokud ano, tak příjemně. De facto jsme srovnali krok se zbytkem západní Evropy. Když tady žijeme, tak nám to nepřijde, ale je to tak.

Dobrý manažer musí být kreativní. Platí toto tvrzení i v oblasti financí?

Určitě se shodneme, že v některých oblastech financí je kreativita škodlivá. Například nechvalně známá kreativita Enronu v případě účetnictví vedla až k totálnímu zkreslení reality a následnému krachu firmy. Nemyslím si ale, že by kreativita měla být ve financích obecně nepřípustná. Pod kreativitou si lze v oblasti financí představit nalézání nových cest, jak pomoci firmě v jejím rozvoji. Příkladem může být třeba hledání způsobů financování projektů, na které není možné využít běžné postupy.

Bez čeho se podle vás neobejde dobrý finanční ředitel?

Podle mého názoru je jednou z hlavních předností finančního ředitele schopnost zjednodušovat komplexní problémy. Jde o to dostat se na úroveň, na níž jsou jasné jednotlivé složky zásadně ovlivňující danou věc, a naopak potlačit faktory, které jsou jen "šumem" bez reálného dopadu na výsledek. Jen tak je možné správně se rozhodovat, a neutopit se v nepodstatných detailech.

Petra Sýkorová

Související