Hospodářská recese vyvolala v posledních třech letech novodobou zlatou horečku. Podle předpovědi asociace trhu zlata London Bullion Market Association (LBMA), která provedla průzkum mezi 26 předními analytiky, cena zlata poroste i letos.

Mohla by znovu atakovat hranici 2000 dolarů za troyskou unci, k níž se blížila už loni na přelomu srpna a září. Někteří ekonomové dokonce hovoří až o 2500 dolarech. Pominou-li se očekávané výkyvy v průběhu letošního roku, průměrná cena za celý rok by se podle střízlivých odhadů mohla vyšplhat na 1760 dolarů. To by ve srovnání s loňskou průměrnou cenou činilo nárůst o více než 12 procent.

Bezpečí ve žluté

Pro ty, kteří nehodlají krátkodobě spekulovat, je to velmi solidní výnos. Důvod očekávaného dalšího nárůstu cen je nasnadě: především Evropa je stále na hony vzdálena uspokojivému řešení dluhové krize. Mnoho investorů proto kvůli averzi k riziku zvolí bezpečnou investici do žlutého kovu, místo aby nakupovali akcie nebo dluhopisy.

Jak dlouho ale může rostoucí trend ceny zlata pokračovat? "Dokud budou reálné úrokové sazby záporné (nižší úroky než inflace), státy budou hospodařit s deficity a centrální banky jim budou půjčovat natištěné peníze, bude zlato růst," tvrdí analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Dodává přitom, že opravdu dlouhodobý vrchol ceny zlata ještě nenastal.

Nákup žlutého kovu proto ani letos zřejmě nebude špatnou investicí. A to obzvláště v případě investorů, kteří neplánují na krátkodobých výkyvech cen vydělat, ale chtějí ochránit svůj majetek před případnými dalšími šoky na trzích. Pro dlouhodobé investory se zlato stále jeví jako vhodný způsob k uložení určité části úspor. Analytici obvykle doporučují mít v portfoliu čtvrtinu až třetinu zlata.

INFOGRAFIKA: Vývoj ceny zlata


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže:


banner 2


Související