Můj byznys idol (obsah)

JIŘÍ DEVÁT (Cisco ČR) & Stamford Raffles

DOMINIK DUKA (arcibiskup pražský) & kardinál Harrach

MICHAL KOCIÁN (Finep) & Le Corbusier

DAVID KRAJNÝ (RE/MAX) & William Wrigley III.

LUIS ANTONIO MALVIDO (Telefónica CZ) & Diego Maradona

MEDA MLÁDKOVÁ (mecenáška umění) & Jan Viktor Mládek

JAN MUSIL (ČKD Group) & Richard Feynman

FERID NASR (Exim Tours) & Jaromír Jágr

ŠIMON PÁNEK (Člověk v tísni) & dalajlama

JAROSLAVA REZLEROVÁ (Manpower) & Jeffrey A. Joerres

RADEK SAZAMA (Fujitsu Technology Solutions) & James Cook

MAGDALENA SOUČEK (Ernst & Young) & Margaret Thatcher

VLADEK ŠLEZINGR (IBM ČR) & Miloš Forman

SATOŠI TAČIHARA (TPCA) & Akio Toyoda

MILAN VAŠINA (T-Mobile CZ) & Martina Navrátilová

BOHDAN WOJNAR (Škoda Auto) & Ludvík Kalma

Vážené čtenářky, vážení čtenáři!

Inspirace je všudypřítomná. Vnímaví pozorovatelé ji nacházejí i na nejnepravděpodobnějších místech. Švýcarský inženýr George de Mestral objevil princip suchého zipu v kožichu svého psa při procházce v Alpách roku 1948. Zkrátka si všiml, že se na srst psa lepí semena lopuchu. Díky vynálezu se de Mestral stal multimilionářem.

Notoricky známý je i příběh objevení penicilinu. Alexandru Flemingovi na staré Petriho misce vyrostla plíseň. Než aby ji vyhodil do koše, začal ji zkoumat. Dospěl tak k jednomu z největších lékařských objevů minulého století. Po právu získal Nobelovu cenu.

Vnímaví ke světu kolem sebe jsou i letošní respondenti publikace Můj byznys idol. Významní manažeři a majitelé firem působící v Česku, které oslovil týdeník Ekonom, často nacházejí zdroj inspirace mimo svět byznysu. Ve sportu, v kultuře, v rodině i mezi historickými osobnostmi.

„Měl obrovský sen a neustále bojoval, aby se mu splnil,“ říká o zdroji své inspirace – argentinském fotbalistovi Diegu Maradonovi – jeho krajan, šéf české Telefóniky Luis Antonio Malvido. „Trenér plánuje hru dopředu, ale jakmile začne zápas, musíte lidi motivovat, postrkovat je k cíli. Jsem kapitánem, který na hřišti rozděluje míče a přihrává ostatním,“ říká. Podobně to prý dělal za aktivní kariéry Maradona – byl důležitější než trenér, tým v něm měl přirozeného lídra.

Nebát se a jít proti proudu

Odvaha jít proti proudu je společná nejslavnějšímu českému hokejistovi Jaromíru Jágrovi a Feridu Nasrovi, majiteli největší cestovní kanceláře v Česku Exim Tours. „Jágr jde do boje, ve kterém může i prohrát, dostat na frak, ale nebojí se a přijede reprezentovat s týmem, kterému nikdo nedává šance na úspěch. Nic nepovažuje předem za prohrané, nechodí vyšlapanými a osvědčenými cestami, a to se mi líbí, v tom jsme podobní,“ říká Nasr.

Metaforu mezi zodpovědností za bezpečnou plavbu firmy podnikatelskými vodami a námořními kapitány nachází šéf české pobočky Fujitsu Radek Sazama. A nechává se inspirovat slavným objevitelem a mořeplavcem 18. století Jamesem Cookem. Oceňuje především jeho odhodlanost: „Plavby trvaly několik let. Vždy je dobře naplánoval a připravil se na ně. A byť někdy nedosáhl cíle, který si předsevzal, jeho objevy měly velký význam nejen pro Anglii.“

Byznys Idol - titulní stránkaOpakování není jen „matka moudrosti“, ale i velmi pragmatický způsob, jak dosáhnout optimálního řešení
– alespoň to platí u šéfa české pobočky IBM Vladka Šlezingra. „Pokud něco dělám a nezdá se mi to, tak to udělám raději znovu, obdobně jako se filmová scéna točí opakovaně.“ A koho si zvolil za svého byznys idola? Dvěma Oscary oceněného režiséra Miloše Formana.

Inspirativní čtení textů o šestnácti manažerech a jejich – nejen byznysových – idolech přeje

Aleš Vojíř
zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom


Související