Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky a někdejší kandidát na pražského primátora, bude radit Evropské komisi, co dál s unijním bankovnictvím. Komisař pro vnitřní trh Michel Barnier si ho vybral do svého týmu ekonomů, jenž mu má připravit podklady pro zvažovanou reformu.

 

"Naším úkolem bude podívat se na to, jakým způsobem se dnes vyvíjejí struktury bankovního sektoru a eventuálně doporučit, co s tím může komise dělat," potvrdil Tůma své angažmá týdeníku Ekonom. Výsledkem ale podle něj může být i to, že expertní tým žádné významnější změny nedoporučí.

"Zatím nevím"

Co přesně bude mít na starosti, Tůma zatím neví. Vše se má ujasnit na první schůzce, která je na programu tento týden. V devítičlenném týmu je Tůma jediným zástupcem z postkomunistických zemí.

Hlavní slovo v něm bude mít guvernér finské centrální banky Erkki Liikanen. Dalšími členy se stali například šéf nadnárodního leteckého konsorcia EADS Louis Gallois nebo někdejší šéf skupiny Unicredit, Ital Alessandro Profumo.

Ekonomové by měli svá doporučení předložit během půlroku. Tým by se měl scházet jednou za měsíc a mezitím budou jeho členové komunikovat na dálku. "Zda je za tuto práci i nějaký honorář, nevím a ani jsem to neřešil. Na tu nabídku jsem kývl, protože mi přišlo zajímavé se takovéto debaty účastnit,“ dodal Tůma.

Více ekonomického zpravodajství přinese příští číslo týdeníku Ekonom. K dostání od čtvrtka 1. března.

banner 2
Související