Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

V závodě automobilky Škoda ve Vrchlabí se šíří napětí a nervozita. Podle posledních informací chce totiž Škoda záhy po zahájení výroby automatických převodovek ukončit ve Vrchlabí montáž aut.

Jak uvádí týdeník Ekonom v posledním vydání, produkce Octavií by se od letošního podzimu soustředila jen na rozšířenou linku v Mladé Boleslavi a Roomster by se na počátku roku 2013 vrátil do závodu Kvasiny, protože jeho produkce ve Vrchlabí je dražší.

Jenže nyní plánovaná výroba převodovek v počtu 1000 kusů denně zaměstná ve Vrchlabí jen 500 až 600 pracovníků ze současné zhruba tisícovky. Nad budoucností nejméně 400 lidí tak opět visí otazník. Vedení firmy očekávalo, že ve Vrchlabí se bude vyrábět 1500 převodovek denně, což by situaci do značné míry řešilo. Poptávka po vozech s „automatikou“ však zatím neodpovídá původním předpokladům.

Strach o mateřskou továrnu

Odborová organizace zaslala vedení firmy dopis se žádostí o ponechání montáže aut ve Vrchlabí. Podle představenstva nabídne firma Škoda přebytečným zaměstnancům „jistotu pracovního místa v roce 2013“ v Mladé Boleslavi, případně v Kvasinách.

Část dělníků z Vrchlabí již několikrát musela pracovat jinde, avšak vždy byla dopředu jasně stanovena doba, za kterou vrátí domů a budou pokračovat v práci pro Škodu ve svém mateřském závodě. To nyní chybí.

Zvláště pro ženaté pracovníky s dětmi by tedy šlo o velmi komplikovanou životní situaci. Odbory závodu Kvasiny podpořily stanovisko Vrchlabí, že by výroba vozu Roomster měla zůstat v Podkrkonoší.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 1. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

 

Související