Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Česko vyráží do boje o vábení investičních fondů, které sídlí v takzvaných daňových rájích a hospodaří se stovkami miliard eur.

Ministerstvo financí podle zjištění týdeníku Ekonom připravuje nový zákon o kolektivním investování, jehož cílem je mimo jiné motivovat správce těchto fondů, aby si jako své sídlo zvolili Českou republiku. Měl by jim totiž nabídnout podobně flexibilní prostředí, jaké má Lucembursko, které je jedním z největším fondových center.

„Jedná se například o možnost založit investiční fond jako akciovou společnost, která obdobně jako otevřený podílový fond průběžně vydává a odkupuje své akcie,“ popisuje mluvčí resortu financí Ondřej Jakob. Zákon má stejně tak ulehčit byrokracii při vytváření nových fondů.

Výdělek z administrativy

Pro lákání investičních fondů nastává vhodná doba – za rok a půl má začít platit nová evropská směrnice nařizující všem hedgeovým fondům, fondům typu private equity ale i fondům zaměřeným na nemovitosti a infrastrukturu, které spravují peníze investorů z EU, aby přesídlily do některé z unijních zemí.

S iniciativou, aby si část z nich „ukrojilo“ přišla na podzim skupina ekonomů sdružených do obecně prospěšné společnosti Czech Republic for Finance. Patří k ní například šéf pražské burzy Petr Koblic, bývalý guvernér národní banky Zdeněk Tůma, člen vládní komise NERV Michal Mejstřík, nebo bývalý výkonný ředitel Asociace pro kapitálový trh Martin Hanzlík.

Nejedná se přitom o to, že by Česko získávalo peníze přímo z fondů – ty by zde pouze sídlily a nadále by si financovaly svoje projekty kdekoli ve světě. Země by ale vydělávala na tom, že by se právě z Česka dělala veškerá administrace. „Pokud by zde sídlily fondy spravující byť jen desetinu z toho, co má Lucembursko, do českého rozpočtu by ročně přiteklo minimálně 16 miliard korun,“ vypočítává Hanzlík.

Více se o tématu daňových úniků dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 1. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2
Související